| Adriana_8630 a întrebat:

Buna dati-mi va rog niste informatii despre riul Orincoco.Nu gasesc nimic pe net...Mutumesc mult,Funda

2 răspunsuri:
| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Orinoco este un fluviu cu un debit de 35.000 m³/s, fiind ca mărime clasat pe locul patru în lume și după Amazon pe locul doi în America de Sud. Orinoco se află situat în nordul Americii de Sud, în statele Venezuela și Columbia. El are lungimea de 2.010 km, iar dacă se consideră și ramura de la izvor "Río Guaviare", atunci atinge lungimea de 3.010 km. Debitul mare al fluviului se explică prin cantitatea mare de precipitații anuale între 1.000 mm și peste 4.000 mm ca și suprafața mare a bazinului de colectare de aproape 1.000.000 km². Cursul lui Orinoco se află în Anzii Cordilieri, aproape de ecuator, ca. 2/3 pe teritoriul Venezuelei și o treime în Columbia. În regiunea Orinoco predomină pădurile ecuatoriale și i regiunile de savană umedă.i regiunile de savană umedă.

| escfreak a răspuns:

Despre "riu" poti cauta mult si bine...De fapt e un fluviu :p http://www.referat.ro/referate/Fluviul_Orinoco_661.html poate te ajuta!