| AlissaDăăă a întrebat:

Buna`! Dau funda`batting eyelashes.
Poate sa imi spuna si mie cineva cum pot sa conectez o chitara electrica la pc?hee hee
Avand in vedere ca nu ma pricep si e prima mea chitara electrica ( pana acum am cantat numai pe clasica ), ce sfaturi imi dati in legatura cu asta?
Vreau sa imi iau un Dimavery ST-203.(Pe site-ul de unde vreau sa il comand are husa, pene cablu si inca cateva chestii.)
Deci...cablul pe care il are poate fi conectat la pc? Sau trebuie sa imi iau un amplificator?
Nu de alta dar chitara mi-o iau singura, fara ajutor de la mama, tata etc, deci am un buget redus laughing.
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| LostHappiness a răspuns:

Depinde de mufa care o prezinta cablul. Eu zic ca mai bine iti iei amplificator, ii spui si tu mamei sau tatei cateva linguseli acolo si gata. Amplificatorul este mai simplu de folosit dupa parerea mea, la calculator vei avea nevoie de un program special. Mult succes!

2 răspunsuri:
| Marinescu_Calin_1996 a răspuns:

Salut! Iti trebuie un Adaptor Jack mare-Jack mic(se gaseste de cumparat la magazinele de electronica si e foarte ieftina) si iti mai trebuie cablul de la chitara. Dupa ce ai procurat aceste obiecte, este timpul sa le conectezi. Un capat al cablului il bagi in output-ul de la chitara, iar pe celalalt capat puni adaptorul.Acum trebuie bagat cablul cu adaptorul de pe frunte in calculator in gaurica de Line-In (cea albastra). Acum trebuie facute setarile din calculator.In taskbar (acolo jos langa ceas) ar trebui sa ai iconita de volum.Click dreapta, proprieties si va deschide fereastra cu control de volum.Din aceasta fereastra bifeaza canalul de Line-In si il dai la maxim.Acum ar trebui sa se auda chitara ta prin boxe pe clean. Daca se aude, FELICITARI! Ai conectat-o!
Daca nu se aude cand o conectezi la gaurica Line-In atunci bag-o la Mic in si ar trebui sa se auda.De-ndata ce ai luat chitara electrica, presupun ca vrei si un distorsion ca sa poti fi un rockstar adevarat.Sunt o gramada de programe pentru asa ceva, dar eu ma voi concentra asupra unuia, care mie mi-a placut foarte mult si iti voi da da exemple si de alte programe.AmpliTube Fender este programul pe care eu vi-l recomand cu toata caldura. Poate emula mai multe amplificatoare Fender celebre.Printre care ’59 Bassman, MetalHead, ’65 Reverb, SuperSonic si multe altele.Ce mai e fain la el, este ca are si 2 amplificatoare pentru chitara bass.Deci daca sunteti basist incepator, acest program merge si pentru voi.Programul are o interfata simpla. O data ce ati conectat chitara si ati pornit programul, pur si simplu va alegeti amplificatorul dorit, va asezati butoanele pe-acolo pana gasesti sunetul care va place, si ii dati bice! Alte programe de genul asta sunt AmpliTube Jimi Hendrix, Guitar FX Box si Guitar Rig.Guitar Rig este si el reusit pentru ca are o gramada de preseturi cu care va puteti juca.Este pacat ca mananca ceva resurse, dar daca ai un calculator ca lumea, te vei descurca.

| Jigokunokishi a răspuns (pentru Marinescu_Calin_1996):

Salut! Sti cumva de unde pot downloaad-a amplitube?, eu am cautat dar nu l-am gasit nici cum...