| Gabriela11 a întrebat:

De cateva luni m-am mutat cu parintii cu Franta si am intrat la scoala.Sunt in 3°.(in tara eram a 8a) E putin cam greu pentru ca sunt intr-o clasa normala cu francezi nu clasa speciala pentru a invata limba.Ma descurc cat de cat cu ce mai stiam de la scoala in Romania(am mai facut si niste cursuri pe perioada vacantei), adica inteleg aproape tot, dar e mai greu cu vorbitul, cand aud pe cineva inteleg, dar cand e sa vorbesc eu nu mai stiu sa spun.As vrea niste metode prin care sa mai fac eu acasa, adica gramatica sau vocabular, cum sa fac.Si as vrea expresii care se folosesc mai des aici(unele chestii sunt total diferite in romana si daca traduci cuvant cu cuvant nu prea iese bine)pentru a incepe sa vorbesc. Si ce ar mai trebui sa stiu, cum sa ma adaptez mai rapid, si cum sa-mi imbunatatesc pronuntia(mai greu cu r-ul 'frantzuzilor'happyMersiii

1 răspuns:
| Rihannax a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie cu a ta numai ca in Italia incearca sa pronunti r pe gat