| AleCSa05 a întrebat:

de curand am primit un mail bizar de la o anume Lilian Davidson. Aceasta spune ca este din Coasta de Fildes din Africa de Vest. Ea spune ca are nevoie de cineva din strainatate de incredere caruia sa ii poata trimite o anumita parte cica, probabil, din mostenirea provenita de la tatal sau. Ea mi-a dat poze cu ea, nu stiu ce sa cred; si totodata imi este frica... Ma puteti sfatui cumva?! Am vrut sa ii zic mamei dar, ea e prea "fantazmagorica".

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste SPAM si e un mail catre probabil a fost trimis la mii de alte persoane. Nici sa nu te gandesti sa raspunzi la el. URmatorul pas va fi sa iti ceara date personale, datele bancare si eventual o suma de bani pentru a definitiva asa zisele acte pentru mostenire. E o schema veche de fraierit

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

A, astea sunt vechi, nu crede asa ceva. Eu primesc e-mail-uri de genul aproape in fiecare saptamana, cu acelasi subiect. E vreo smecherie la mijloc si nici nu m-a interesat vreodata sa aflu ce e. Nu am de gand sa imi iau cine stie ce tepe pe net. Asa ca nu e cazul sa fii naiva, nici nu te mai obosi sa mai citesti, sterge-l direct!

| Adina981 a răspuns:

Mai mult ca sigur sunt minciuni. Adica... nici nu te cunoaste, cum ar putea lasa jumatate din mostenirea ei unei persoane total necunoscute? E ilogic.