| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

Buna deci numai suport pe profa. vine de fiecare data deci va dau un exemplu: anul trecut a fost ziua mea. Profa tine cont de cand este ziua unui elev dar nu stiu ce s-a intamplat cu mine am luat un 4 la matematica la un exercitiu foarte greu cu greseli minore sa dam totul uitarii la sfarsitul clasei a 10 a adica cea care a fost anul acesta "pisicile" adica "preferatele" ei sunt niste fitoase care stiu numai sa barfeasca,sa greseasca la tabla, sa se faca de ras, sa ia note sub 9 numa auzi ca pe ele le pune la tabla mereu si numai vezi uite o discutie dintre ele si o colega (prietena mea cea mai buna tinand cont ca suntem si rude) prietena mea: buna ce mai faceti
ele: ooooo cum indraznesti sa apari imbracata in pantaloni treisfert si un tricou rosu?
prietena mea: pur si simplu
ele: dispari
ce le-a facut nu stiu dar pe mine cam toate fetele din clasa nu ma suporta dexemplu eram in vestiar si in vestiarul ala numai numele meu se auzea acolo dar nu ma deranjeaza asta ci ca profesoara le acorda foarte multa atentie am gasit pe facebookul lor o poza cu ele 4 si profesoara dar in rest cu absolut nimeni nu a facut poze de ce? ce au ele mai presus de mine sau noi sunt mai fitoase tin cont ca sunt imbracate in haine mai scumpe dar ce conteaza asta la scoala? eu stiu ca la scoala in centrul atentiei se afla "invatatura" eu am numai un 4 care l-am luat atuncia si in rest numai 9 si 10 media 10 deci si ele care au sub 9 sa nu va mai spun ce e in caietele lor nici macar nu sunt in stare sasi astranga mizeria din banca! cand iasa in pauza de 20 de minute ele iasa toate 4 la o barfa ca doar le-a fost dor de asta ca nau mai facut-o de mult si sunt niste tipatoare toata ziua stiu numa sa tipe, sa barfeasca, sa nu invete bine si etc. funda sau un sfat de incurajare

Răspuns Câştigător
| BiaIoana98 a răspuns:

Sper ca scriind tot acest parastas te-ai mai descarcat un pic. Asa cum ai zis si tu "in centrul atentiei se afla "invatatura", nu trebuie sa te simti marginalizata, demoralizata, in niciun caz trista din cauza unor fiinte patetice cu buzunarul plin. Opinia mea ar fi sa excluzi tu in totalitate persoanele respective si indiferent de situatie, sa NU dai nicio importanta vorbelor aruncate in vant si a nimicurilor petrecute cu acea d-mna profesoara cu o minte scurta. Sfatul meu si probabil al multora celor care ti-au citit of-ul ar fi sa iti vezi de scoala si sa te mentii astfel cu notele. Acum pe bune...te lasi "coplesita" de un amarat de 4?! Ce-i cert e ca nu da bine la medii de 9 si 10 dar asta nu inseamna ca (ma repet) "un amarat de 4" ar trebui sa te inversuneze, ba mai mult(si iti zic din propria mea experienta la informatica) ar trebui sa te motiveze, eu de la un singur 4 la info am ajuns sa am medii de 10, neluand in considerare circumstantele in care l-ai luat.Asta e. Se mai intampla sa mai iei si astfel de note. Sper ca...un impuls bun ti-am dat si nu te mai necaji din astfel de nimicuri, oricat de tentante la enervare ar fi.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Simplu...spune-i asta directorului.Deci du-te la director.

| SimonaSimona01 a răspuns:

Nu conteaza ca lor le pune 9 sau 10 conteaza ce vor face la Bac ..Atunci nu va mai fi profa sa le puna 10 ..Trebuie sa stii ca la liceeu se i-a de la 1 la 10 ele sunt notele tale.Tu vei lua Bacu dar ele vor sta in pauza la o tigara si la o cafea si te vor barfii ca tu ai luat bacu si ele dau cu matura dupa ce vei trece ..Nu mai baga inseama toata prostiile ..Eu spun mereu asta ''Cu un dusman in plus sau in minus tot aceiasi valoare am ''