| StDrOg a întrebat:

deci uitati care este treaba, mereu cand cineva se ia de mine, adica mai mereu si ma refer la baietii mai mari, dar si aia mai smecheri de prin scoala, mereu ma lovesc sau ma pun la pamant, iar mie imi este frica sa ii lovesc, nu stiu de ce, faza este ca nu ma tem sa iau bataie, dar imi este frica sa dau in acea persoana, am o oarecare retinere atunci cand vreau sa lovesc, iar daca ar fi sa il lovesc, nu conteaza ca abia il ating, mi se face mila de acea persoana, cu toate ca el m-a lovit sad acum ceva timp un baiat mi-a tras cu palma peste fata asa fara motiv, din smecherie, cand am vrut sa il lovesc cu pumnul, nu am putut, mi-a trecut prin minte ce s-ar putea intampla, si am lasat pumnul jos si am plecat, nu stiu de ce sunt asa las, cum am mai spus, nu imi este frica sa imi iau bataie, imi este frica sa dau, ma gandesc la consecinte, iar daca il lovesc, mi se face mila de el, si sfarsesc prin am-i cere scuze si apoi din frica de a mai lovi imi iau bataie, desigur, sunt momente cand imi sar capacele si mie, acelea fiind momentele cand ma apuca cineva de gat, sau ma loveste in stomac, si atunci incep si eu sa lovesc, fara sa mai gandesc sau sa mai ma uit unde dau. Erau doi de clasa a8a eu fiind a7a au inceput sa ma loveasca cu pumnii pe unde apucau, si nu ma loveau in joaca deoarece dadeau serios, si la un moment dat unu mo lovit in stomac, mi sa taiat rasuflarea am cazut jos 1min si aia inca ma loveau, cand mi-a revenit aerul m-am ridicat de jos, nu stiu cum, nu stiu cand, eram asa nervos, nu mai stiam ce se intampla, eram plin de adrenalina, unu era mai inalt, l-am impins o cazut jos, pe ala mai scund l-am tinut in pumni pana o cazut (l-am lovit in stomac coaste burta, nu in gura ) apoi pe ala mai inalt cand so ridicat, la fel in stomac coaste burta o cazut jos, so ridicat din nou ala mai mic, l-am lovit in ficat frate, nu se mai ridica de jos saracul, iar ala mai inalt cans so ridicat, am vrut sa ii dau in spate, so ferit nu stiu cum, ca i-am prins o stacheta in gura, statea pe jos laughing, dar dupa imi era mila de ei, si mi-am cerut scuze happy. Deci intelegeti, le am cu bataia, dar imi este frica sa lovesc, in afara de unele cazuri, ca cel de sus si nu mereu astia ma lovesc in burta sau ma apuca de gat, mereu ma inping ma lovesc cu palmele, pumnii, iar eu stau si nu spun nimic, asta facandu-i sa creada ca sunt smecheri ca ii pot bate pe toti. Deci ce as putea face ca atunci cand unu ma loveste cu palma sau ma impinge sa nu imi mai fie frica sa il lovesc si sa nu imi mai fie mila de el happy Deci VA ROG, stiu ca bataia nu rezolva nimic, dar poate nu o sa mai fie asa smecheri si sa ma loveasca mereu, eu nu sunt genul de persoana care este cu bataiea, evit lucrurile de genul, dar are si omul o limita. Deci ce sfaturi imi dati va rog? happy happy FUNDA LA CEL MAI BUN happy happy

2 răspunsuri:
| al9264 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel. Nu am batut niciodata pe nimeni desi as fi vrut de nu mai puteam. Daca nu poti scapa de cei ca ei atunci trebuie sa inveti sa nu iti mai fie frica. Unii ar spune ca cei ce se uita la filme horror sunt mai curajosi dar nu e asa (cred). Cel mai bine e sa te apuci de un sport sau sa te antrenezi la tine acasa pentru ca sa stii ca asta iti da curaj si incredere in tine insuti. Pacat de tine caci pari un tip de treaba. Ce sa facem, trebuie sa ne adaptam la lume. Bafta cu colegii tai cei periculosi...

| ZippiAndrei a răspuns:

Pur si simplu chiar daca ti-e frica, chiar daca ti-e mila, incearca sa nu-ti mai fie. Nu are ce sa se intample, pur si simplu dai in ei ca in sacu de ciment. Daca e incep, tu trebuie sa te aperi. Eu cand eram mai mic ( prin clasa a 6 a, a 7 a ) eram tot asa ca tine. Daca se lua unu de mine eu il lasam, el continua, pana imi sareau mie capacele si incepeam sa-l iau la bataie, dar in timp ce dadeam nu gandeam decat ca o sa se intample ceva cu el, ca poate ii dau cu capu de perete si ramane acolo si tremuram tot in timp ce il bateam, dar totusi, nu se intampla nimic. Il tavaleam putin, ii dadeam cateva directe de stanga, de dreapta, si apoi statea cu capu pe banca toata pauza pana intra profesorul. Nu prea cred ca te ajuta raspunsul meu, dar am incercat si eu. Daca e vreo eroare gramaticala, sau vreo greseala de exprimare, imi cer scuze. Bafta!