| hulkwirine a întrebat:

doresc sa ma transfer dupa clasa a 9 din moldova la un liceu din Romania! am medi 8. 92! doresc sa merg la un liceu bun cu camin cu conditii bune! insa am auzit ca daca ma tranfer incep clasa a 9 de la inceput e adevarat?

1 răspuns:
| Emma_9030 a răspuns:

In nici un caz! nu-ti face griji, nu stiu foarte multe despre transferurile scolare, dar sunt sigura ca daca o sa te hotarasti sa te transferi, vei continua liceul cu clasa a 10a ^_^
PS: dpinde de liceul la care vrei sa mergi (de ex unul vocational sau militar) se poate sa fie nevoie sa dai un test (examen) pe care trebuie sa il treci sa ca te poti inscrie dar nici in cazut in care il pici nu va trebuii sa repeti clasa a9a, cipur si simplu nu te vei putea inscrie.