| DeyaDey24 a întrebat:

Buna dragi prieteni virtuali! am mare nevoie de ajutorul vostru. Care este opinia vostra in ceea ce priveste "libertatea".Ce reprezinta libertatea in viata voastra,cat de importanta este aceasta pentru voi? Ce puteti spune despre lipsa/privarea de libertate? Pe scurt, parerile/ideile/conceptele voastre atunci cand va loviti de acest subiect? Va multumesc anticipat! P.S. orice raspuns este bine venit

1 răspuns:
| Raniaa a răspuns:

"Oare cu ce să mă îmbrac astăzi thinking Asta nu, asta nu. Hmm… nud day, doar sunt un om liber" Marea mea aventura a durat până la primul colț, când de nicăieri a aparut un polițist, pregătit să îmi dea o amendă.
Cum că... Art. 321
Ultrajul contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice
Fapta persoanei care, în public, săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal public ori se tulbură, în alt mod, liniştea şi ordinea publică, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Dacă prin fapta prevăzută la alin. 1 s-au tulburat grav liniştea şi ordinea publică, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Legea 61 1991 actualizata pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

Art. 2. - Constituie contraventie savirsirea oicareia din urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
a) savirsirea in public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;

Libertatea este relativă, şi... pot filozofa până la anularea completă a ei.