| dafy a întrebat:

Buna
dragii mei imi puteti spune si mie niste carti filozofice despre viata sau despre iubire...sau niste romane pentru adolescenti de dragoste(asi prefera ceva cat mai trist sau chiar mai "indaznet"putin)..va rog din tot sufletul.

multumesc anticipat
PROMIT FUNDA SI VOT!
pupici

3 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Rudolf Steiner-The Filosophy of Freedom

Merge foarte bine si La Rasarit de Eden de Steinbeck, contine absolut orice tema cartea aceea, e o filosofie completa despre viata, mai ales din perspectiva ultimii replici a lui Adam Trask si povestii ce se tese intre Aaron si Caleb. Daca-ti place sa citesti, n-ai cum sa ratezi cartile astea doua.

| Polaris a răspuns:

Găsești în A Song of Ice and Fire tot ce ține de viața reală, fără înflorituri și drăgălășenii, dacă privești dincolo de latura fantasy a poveștii. Cred că e mai ușor de înțeles pentru tine (dacă nu te pierzi în detalii la enormitatea plotului și numărului de personaje).

| Irinnaaa a răspuns:

Mie, personal, mi-a placut "cartea nuntii" de G. Calinesc foarte mult. E despre doi tineri care se indragostesc, foarte draguta, dar nu e tocmai trista.
O carte despre viata, caracterul omenesc si probleme morale intalnite in toate timpurile este " fetele tacerii" de Augustin Buzura. E putin mai imbarligata, dar e foarte buna.