| ILoveWeekends a întrebat:

Buna dragilor! Cum pot canta mai frumos si armonios.Eu sunt cam afona si urmeaza sa cant in fata noilor colegi de clasa a 9a si nu vreau sa dau rau. Deci am auzit ca trebuie sa canti din diafragma, ce e aia si cum as putea canta din "diafragma"?

1 răspuns:
| Villy0po a răspuns:

Pff... esti cam... incepatoare big grin.
Du-te la niste lectii de canto, ceva.
Sunt multe de spus, nu stiu cu ce sa incep si un profesor care ti-ar auzii vocea te-ar putea indruma. Alege-ti o piesa, usoara.du-te la un prof de canto si spune-i ca in nu stiu cat timp vrei sa o canti. O sa stabileasca el mai multe atunci, acolo ...si o sa vezi ce si cum. Cat despre diafragma = Muschi care separa cavitatea toracica de cavitatea abdominala. Este cel mai important muschi inspirator