| LittleLady a întrebat:

E cam greu sa incep sa vorbesc despre asta,dar o voi face. Cand ma uit in oglinda vad o fata goala,fara expresie si fara trasaturi caracteristice. E ca o umbra. Odata cineva mi-a zis ca pe chipul meu se citeste fericirea,chiar eram fericita. Acum insa nu pot sa gasesc ceva decare sa ma bucur,sincer totul pare asa sec,viata asta nu e decat o obligatie,ma intreb de ce traiesc si ma gandesc mereu ca vreau sa mor. Unii ar spune ca sunt nebuna; am o familie frumoasa,in curand voi intra la un liceu foarte bun,nu-mi lipseste mai nimic. Poate doar fericirea asta pe care n-o gasesc nicaieri. Imi vine sa sparg oglinda ori de cate ori ma privesc in ea. Sunt asa urata si chiar cred ca asta e motivul nefericirii mele, nu sunt multumita de mine insami.

8 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Sa nu mai spui asta niciodata! E pacat sa o faci, gandeste-te cati oameni cu adevarat nefericiti sunt pe pamantul asta, gandeste-te la cei bolnavi sau fara membre sau cu diferite handicapuri, ar da orice sa fie in locul tau. Inteleg ce spui pentru si eu am avut o perioada de genul acesta, crede-ma, daca vrei sa discutam mai multe scrie-mi pe privat! Te astept cu mare drag sa discutam! happy

| positivity a răspuns:

Ești nefericită pentru că ești urâtă? Acesta nu este un motiv. Și tu știi asta.
Tu doar cauți să te ascunzi de faptul că nu ești în stare să alegi lucrurile care vor face parte din viața ta.
Tu ești singura persoana care te poate face fericită. Nu trebuie să depinzi de nimeni, pentru că nici ceilalți nu depind de tine.
Toți avem senzația că este ceva în neregulă cu noi, că ceva ne strică. Dar de fapt, greșim. Nimic nu este greșit la noi. Suntem niște ființe cu adevărat formidabile. Ar trebui să fim mândri! Chiar ar trebui!
Și tu ar trebui să fii.

| CostaMate a răspuns (pentru positivity):

Este usor de a spune, " nu este un motiv ", dar nimeni nu stie ce este in sufletul fiecaruia, asa ca niste vorbe spuse in vant ca " trebuie sa treci peste, mai sunt si altii ca tine, tu esti de vina"; iti dau dreptate totusi cand ai spus ca nu trebuie sa depinzi de nimeni, singuri trebuie sa gasim motivatia

| positivity a răspuns (pentru CostaMate):

Nu au fost chiar niște vorbe spuse în vânt. Ea singură se poate ajuta, ea singură poate fi fericită. Și asta doar dacă vrea. Ceea ce crede ea despre sine, aia vor crede și ceilalți. Se desconsideră; și poate că realizând că nu există perfecțiune în această lume, va deschide ochii.

| MihaelaDart a răspuns:

Incearca sa asculti muzica de terapie sau ceea ce-ti place, iesi cu prietenele la plimbare, citeste o carte, vizioneaza filme si incearca ca aceste ganduri ale necuratului sa le dai deoparte. Cu atat cat de gandesti mai mult ca esti o urata sau nu mai stiu ce minusuri vezi la tine, asta e partea de negativism, ceea ce-ti va dauna vietii tale cat si celor din jurul tau. A ameninta ca te vei sinucide, nu e nici o solutie, mai multa suferinta vei provoca tie (sufletul tau va urca in Iad), cat si celor care te iubesc.

Daca esti credincioasa, stai de vorba cu un preot sau ba chiar un psiholog, te va ajuta sa treci peste hop.

Toti oameni au avut ganduri rele, doar cei lasi si-au curmat viata.

Fericirea vine de la o zi la alta, nu cand doresti tu, totul depinde cum iti faci ziua mai buna.

Daca te gandesti ca nu ai o jumatate langa tine si nu esti fericita din cauza asta, nu-ti bate capul de pe acum. E o vorba in popor "mai bine singura decat cu cineva care sa te pisalogeasca la cap"... Fericirea nu consta in asta, ci in tot ceea ce faci si tot ce te inconjoara.

Fruntea sus si incearca sa iti recapeti puterile si sa devii pozitiva!

| Kleoo a răspuns:

Eu cred ca problema ta e lagata de increderea in sine! Mama mea imi spune mereu ''Trebuie sa te accepti asa cum esti" e simplu trebuie sa realizezi ca esti unica si frumoasa, poate nbu iti place o parte din corpul tau( si eu am multe complexe) dar fara astea, practic nu ai fi tu! Cind o sa crezi in frumuseti-a ta o sa vina de la sine fericirea. Poate crezi ca e spus prea banal, dar eu sunt cam de virsta ta si te inteleg perfect. Mereu credeam ca oamenii nu ma plac si ca sunt urita, insa acum sunt in perioada cind multi ma apreciaza, si asta ma face mai puternica! Nu te cunosc, dar stiu ca esti o fiinta speciala dupa descrierea data de tine mai sus. Sper ca nu te-am plictisit cu atitea propozitii si sper din suflet sa citesti. P.S: As vrea sa te cunosc tongue

| Bodea_Stefana_1990 a răspuns:

Fericirea fi sigura ca va veni in momentele in care iti va fi mai greu! Toti avem o cumpana de nefericire.

| anonim0000001 a răspuns:

Hei... fiecare fata e frumoasa in felul ei, chiar daca unii nu te apreciaza pentru cum arati.