| Lavinia_Madalina_1997 a întrebat:

Eu sunt acum in clasa 11 si imi doresc foarte mult sa aplic pentru academia militara de la Bucuresti sau Sibiu, dar nu stiu prea multe cu toate ca am citit aproape tot de pe internet. Daca este cineva care a incercat sau stie detalii despre admitere si despre cum trebuie procedat i-as fi recunoscatoare daca mi-ar spune.

2 răspunsuri:
| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Nu trebuie sa ai liceu militar facut pentru a putea intra la vreo Academie militara...e o prostie.
Eu voi sustine admiterea la AFT Sibiu si iti pot spune cam despre ce e vorba in cazul asta..nu stiu detalii la Aviatie, Marina sau la Tehnica din Bucuresti.
Pentru admiterea la orice academie incepi prin a merge la Biroul de Informare si recrutare din orasul tau.
Acolo un domn sub-ofiter/ofiter dupa caz, iti va da cat de multe detalii doresti sa afli, dupa care iti va inmana o hartie cu care trebuie sa te prezinti la spitalul militar din oras in vederea parcurgerii unor examinari medicale(Oftalmologie, ORL, etc).
Dupa ce termini aceasta vizita medicala si aduci toate celelalte documente necesare dosarului de candidat, ai terminat cu primul pas...Acum urmeaza sa astepti un telefon din partea celor de la BIR(biroul informare-recrutare) pentru pasul doi.
Pasul doi consta in parcurgerea unor probe fizice (traseu utilitar-aplicativ si alergare de rezistenta) si a unor testari psihologice/de inteligenta/aptitudinale.
Baremul pentru. traseu stiu ca e 1:40 la baieti, nu stiu la fete.dar poti gasi cu usurinta pe net...La alergarea de rezistenta e 09:20 pentru fete daca nu ma insel pe 2 kilometri.
Daca ai trecut si de pasul doi, ultimul pas il vei avea la Sibiu undeva pe la sfarsitul lui Iulie cand se sustin examenele scrise:
Primul examen este de limba engleza si este ELIMINATORIU, adica daca iei sub nota 6 mergi acasuca.
Daca ai trecut de examenul de engleza urmeaza cel de matematica.
Ponderea finala in cadrul admiterii este 100% nota obtinuta la examenul de matematica...adica cat ai luat la mate, cu atat intri/sau nu. happy

Bineinteles ca trebuie sa iti placa sportul, sa fii rezistenta la efort atat fizic cat si psihic..Academia militara nu e tocmai pentru oricine...Dar daca iti place si ai ambitie poti sa faci fata atata timp cat te si pregatesti/antrenezi pentru asta.
Sa nu te gandesti ca poti intra stand in fata calculatorului la un Netflix si band frapuccino.E nevoie de munca, dar parerea mea e ca merita.
Daca mai ai si alte intrebari in privat iti raspund.

| nuisance a răspuns:

Pentru a intra la Academia Militară trebuie să fi făcut un liceu militar și să ai o condiție fizică foarte bună în primul rând.