| lipskissmiss a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre academia militara. Vreau sa dau dupa terminarea liceului si dupa bac. Stiu ca sunt in mai multe orase, iar eu imi doresc la tancuri. Unde este, ce imi trebuie la admitere?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca vrei sa mergi la tancuri, trebuie sa urmezi aceasta sectie din cadrul Academiei Tehnice Militare. Asadar fa mult sport si invata multa matematica, engleza, fizica.

| lipskissmiss explică (pentru neutrino):

Fizica nu este ca proba

| Adrianetc a răspuns:

Si eu vreau sa dau la academia militara, daca vrei detalii, da-mi mesaj, ce poti sa stii in principiu? trebuie sa iei bacu, si sa dai probe: sportive, psihologice, matematica(sau romana), engleza. matematica este m1, iar engleza. destul de dificila, academia tine 3 ani, si este dura..Academia militara este in Sibiu.

| ArtiomMD a răspuns:

Treburile stau asa daca treci bacul cu bine ai de sustitun examene de intrare la academie sport psihologie si diferite discipline pe care le-ai avut la BAC. Acolo inveti 3 ani + masteratul 2 ani termini cu gradul de locotenent dupa care esti nevoit sa activeti 5 ani dupa abslovire in domeniul pe care ti l-ai ales iar la 45 de ani cu dorinta ta pleci la pensie sau activezi mai departe salariul unui incepator nu stiu la noi in Moldova un incepator are 2 lei.Cam asa mai degraba ti-as recomanda Academia de Politie.