Întrebare recomandată | Marrythenight a întrebat:

Eu sunt un copil bolnavicios. M-am nascut cu o malformatie rara la inima, n-am voie la efort.5 ani s-au chinuit parintii cu mine, am avut probleme grave cu rinichii, si ne-am mutat in Iasi cativa ani, la o cunostinta pentru ca nu ne permiteam sa mergem zilnic din orasul nostru in Iasi, la control. Doctorita mea de familie mi-a dat niste medicamente rele, si mi-a imbolnavit rinichii, de aici a inceput tot.Acum cateva luni mi-a fost rau de la inima, iar am umblat cu mama prin spitale (tata e plecat la munca in alta tara ). Acum am aflat ca am chisturi pe ovare, trebuie sa merg la control. Cand eram foarte mica, am cazut intr-o chestie plina cu apa si m-am inecat, am stat moarta la propriu, 1 zi intreaga pana m-a ajutat o asistenta, mi-a scos apa din plamani. La 7 ani m-am operat de apendicita. Eu nu am avut copilarie, am stat doar prin spitale. Ma simt o povara pentru parintii mei, am vrut de 3 ori sa ma sinucid, mai ales ca ei se comporta urat cu mine, mereu tipa la mine ca au cheltuit multi bani pe mine si pe tratamentele mele, dar nu e vina mea, nu e vina ca asa m-am nascut. Eu nu am vrut sa ma imbolnavesc, sa le fac lor necazuri. Tata imi vorbeste foarte urat, invat bine, incerc sa ii multumesc, dar nu reusesc... Ce sa fac? nu am cu cine vorbi, ma simt singura, parasita, tradata de prieteni ( am avut un " iubit " care a vrut sa isi bata joc de mine, am si pus o intrebare legata de subiectul asta, cei curiosi se pot uita la intrebarile din urma. ) Ce sa fac, oare chiar sunt un obstacol pentru parintii mei? am 15 ani...

20 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Dumnezeule! sa nu ma intelegi gresit, nu mi-e mila, ci doar urat sa vad copii ajunsi la limita. imi pare extrem de rau pentru situatia ta. dar niciodata sa nu te lasi! niciodata! m-ai inteles? lupta pana la final! asta inseamna viata: un razboi continuu! mai ai 3 ani si dupa vei raspunde de faptele tale. o sa-ti fie bine, promit eu. doar tine-te tare. hai promite-mi si tu ca o sa lupti...

| Jacquelinor a răspuns:

Pentru început, îmi pare rău de felul cum te fac părinții tăi să te simți. Știu cum e să trăiești cu o boală cronică. Ce am învățat eu din asta e că cei bolnavi trăiesc viața la un nivel mai greu, dacă e să o comparăm cu un joc video, și ar trebui respectați pentru eforturile depuse. Sunt sigură că vei găsi pe cineva care-ți va aprecia curajul și îți va demonstra că dacă ai fi decis să-ți sfârșești viața, nu ai mai fi dat peste acea persoană.
În plus, când te vei mai simți copleșită de emoții, mereu te vei putea descărca pei internet. Mă bucur că ai și făcut-o! Mereu vei găsi oameni care te înțeleg, oricum ai fi

| Polaris a răspuns:

Încă o dovadă că unii oameni n-ar trebui să se reproducă dacă nu știu cum să crească o ființă umană care să nu rămână cu traume emoționale. Nu ești niciun obstacol. Nu ești o greșeală. Pur și simplu ești. Așa cum ești. Și respiri încă, fapt eroic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow.iar eu eram complexata de mine, dar cand aud despre viata ta... Imi pare atat de rau, scumpo. Nu esti vinovata de nimic, draga mea...Tu esti o mare luptatoare, sa stii, rezisti la atatea obstacole. Sweetie, sinuciderea nu e o solutie. Trebuie sa iti duci crucea, ca ceilalti. Off, doamne, as face orice daca as putea sa te ajut sad Dar nu am cum. Uite, ai spus ca esti tradata de prieteni Ei bine, vreau eu sa fiu noua ta prietenaa happy Trebuie sa lupti pentru tine, nu renunta, cei care te-au tradat sunt niste fraieri. Acum o sa ai mai multi prieteni, pentru ca, sunt sigura ca multi o sa fie alaturi de tine! happy Lupta, nu renunta niciodata! Dac ai rezistat pana aici, o sa rezisti in continuare. Promit ca o sa fiu o prietena loiala tie, o prietena de pe internetwinking Bucura-te de viata, caci totul se rezolva! Pupici :* si multa putere si sanatate! happy

| Okkultist a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=v73oEh5gpCU
si
http://www.youtube.com/watch?v=OQJoEI5ATO8
si
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Imi pare rau. Mananca alimente naturale. Si, gandeste pozitiv, nu ai idee cat de mult poate ajuta. De altfel poti suna la 116 111 (telefonul copilului). Nu iti lua viata, ai un scop pe acest pamant. Karmica e alta poveste. Incearca sa fi obtimista, si gandeste ca esti vindecata. Citeste cartea de Bob Proctor te-ai nascut bogat, o gasesti pdf. Te va ajuta sa gandesti pozitiv, si sa te accepti oarecum. Incearca sa stai mai mult in natura, invata de la ea, si nu mai fi asa de dura cu tine. Eu te consider PERFECTA. Nu am probleme, dar te inteleg intr-un anumit lucru: Suferinta. Las-o, nu-ti va face bine. Fi fericita, si sper sa ai incredere in tine. Suna la 116 111, te va ajuta sincer. O seara buna :) ZAMBESTE!

Răspuns utilizator avertizat
| Diabolik94 a răspuns:

Intr-adevar,sinuciderea nu e o solutie oricat de grea e viata ta.Parintii tai probabil se simt neputinciosi dar sunt sigura ca te iubesc foarte mult, altfel nu ar fi facut tot ce au putut ca tu sa fii sanatoasa.Stai linistita o sa vina si vremuri mai fericite.Fii mai optimista! Ai grija de tine!

| printesa00 a răspuns:

Nu,nu esti un obstacol.Nu esti tu o povara.Asa te-ai nascut TU.Nu incerca sa te sinucizi pentru ca oricum nu ai rezolva nimic cu asta.Gandeste-te la ceva frumos, orice, citeste, fa ceva ce iti place.Fi fericita!

| andreealitllesmileAndreea a răspuns:

Marrie, fi sigura ca nu e vina ta ca te-ai nascut asa. Daca ar fi ceva de stare psihica acolo ai putea sa muncesti putin dar totusi fiind vorba de starea fizica, mi s-ar parea normal ca parintii tai sa nu se supere atat pe tine. Acum depinde, ca daca ei se poarta urat cu tine pentru ca le aduci necazuri, atunci si mai rau este. Dar acum trebuie si tu sa ai grija de corpul tau si sa faci miscare cel putin 30 de minute pe zi. Fara sport nu iti este asigurata sanatatea inimii si apoi nici a celorlate organe. Acum poate fi si chestia asta din nastere. Si daca vedeai ca fostul tau iubit se poarta asa cu tine trebuia sa ii ti piept mai ales ca nu avea niciun drept sa se poarte asa cu tine. Sper sa te vindeci draga mea :* Funda? puppy dog eyes

| madisong a răspuns:

Nu esti un obstacol pentru nimeni draga, nu mai gandi asa! Unii parinti chiar nu se pot multumi si asta le distruge uneori viata copiilor lor.Incearca sa nu fii unul din acei copii.Au cheltuit probabil multi bani dar nu asta e problema lor.Ei sunt de fapt suparati ca nu iti pot oferi ceva mai bun.Cu siguranta le-ar fi placut sa nu fii bolnava, dar gandeste-te ca boala nu te supara doar pe tine, ii supara, ii amaraste chiar mai rau.De aici e atitudinea lor.Nu mai gandi negativ, te rog din suflet! Sa te sinucizi ar fi cea mai mare tampenie.
Sper ca noi, toti cei care ti-am raspuns te-am facut sa te simti mai bine :*

| AnDreEa2020 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine..Asa se comportau si parintii mei cu mine cand eram mai mica, si eu am vrut sa ma sinucid dar am realizat ca am doar o viata...Fa-ti si tu o prietena, un prieten cu care poti vorbi..Si eu sunt din Iasi, dar dintr-o localitate din zona. Poate parintii tai nu se comporta atat de urat cu tine..nustiu ce sa zic.Imi pare rau te pup :*

| Capone2013 a răspuns:

Rosalgrup,pastrati curatenia

| GesiLuko a răspuns:

Hei! Chiar m-a afectat ceea ce-ai scris tu mai sus. In primul rand sa nu te mai gandesti niciodata la sinucidere! Niciodata! Dumnezeu te iubeste si va fi mereu alaturi de tine. El te va ajuta! El nu te va uita niciodata! Iar daca nu ai cu cine vorbi, vorbeste cu Dumnezeu! Roaga-te in fiecare seara si spune-I Lui Dumnezeu tot ce te framanta si roaga-L sa iti dea sanatate si putere ca sa poti trece peste toate obstacolele vietii si vei vedea ca Dumnezeu te va asculta, trebuie doar sa ai credinta! Roaga-te si pentru parintii tai, ei gresesc, probabil ca supararea din sufletul lor ii fac sa reactioneze astfel, desi nu e normal! In schimb, parintii tai fac o greseala enorma. Nu stiu ce sa zic despre ei. Ar trebui sa vorbesti cu ei, sa-i intrebi de ce se comporta asa, de ce reactioneaza asa. Astfel o sa iti dai seama de tot. Si sa nu te mai gandesti vreodata la sinucidere! Asta nu e o solutie. Ce crezi? daca te sinucizi o sa mergi intr-un loc mai bun? Nici gand! O sa intri intr-un calvar! Sanu te mai gandesti NICIODATA la asta, m-ai inteles? Fii sigura ca destinul are o surpriza placuta pentru tine. Dumnezeu are ceva mai bun pentru fiecare, trebuie doar sa crezi in Atotputernicia Lui! El te va lumina, El iti va lumina calea, El te va ajuta pentru ca El te iubeste. Dumnezeu are ceva bine pastrat pentru tine, El iti va fi alaturi mereu. Trebuie doar sa nu-ti pierzi speranta! Gandeste pozitiv! Asta e solutia! Sper ca te-am ajutat. :*

| andr3i29618 a răspuns:

In primul rand, incearca sa inveti bine in continuare ca vezi destul de bine in ce tara traim ca daca ai si liceul cu tot cu bac si tot acasa stai ca nu iti da nimeni un loc de munca pentru ca nu ai studii superioare..asa vei termina o facultate, vei avea niste studii si asta o sa te ajute f mult. incearca sa nu pui la suflet cand mama si tata te cearta, ei fac asta poate fara sa-si dea seama din cauza necazurilor care le au ca ei orice ti-ar spune sa stii ca te iubesc pentru ca ei ti-au dat viata si poate tatal tau lucreaza in strainatate pentru fata lui..pt ca tine la copilul lui ca altfel si-ar lua lumea in cap si te-ar parasi, dar n-o face..nu o face pentru ca el te iubeste chiar daca uneori te cearta. e pentru ca ei vor sa "te tina un pic din scurt" ma intelegi? Sa nu crezi vreo clipa ca daca renunti la cel mai de pret lucru din lume adica la viata pe care Dumnezeu tie ti-a daruit-o vei scapa de probleme, nu! Tu esti doar o copila care are nevoie de o mangaiere..de o vorba dulce ..Fii fetita desteapta si trage tare in continuare de carte si roaga-te la cel de sus si vei vedea ca toate astea vor trece si te vei face bine si referitor la baieti...da-i dracul ca is niste badarani..chiar daca-s baiat pentru ca de baieti ai tot timpu din lume sa gasesti un baiat care sa aiba ochi doar pentru tine si care o sa te iubeasca..bine? Te pupwinking

| AnnGiinger a răspuns:

Sweetie, oricat de greu ar fi, sinuciderea nu este o solutie. Sinuciderea este pentru cei slabi, iar tu esti puternica, va fi bine, vei vedea. Cauta sa iti faci prieteni adevarati, carora sa le poti spune totul si sa iti fit alaturi. Iesi pe afara, plimba-te, citeste carti, cauta-ti hobby-uri, dar nu te gandi la sinucidere. Sunt aici pentru tine honey, fii tare :*

| ina90 a răspuns:

Trebuie sa gandesti pozitiv, sa privesti tot timpul partea plina a paharului!
toate in viata asta au o rezolvare mai devreme sau mai tarziu! cat despre parintii tai, incearca sa comunici mai mult cu ei... comunicarea este fooarte importanta, incearca sa ii intalegi si o sa te intaleaga si ei la randul lor! parinti rai sau buni... sunt parinti tai si 100% iti vor doar binele, chiar daca nu se stiu ''comporta''chiar corect! Bucurate ca ii ai si asa, eu nu am avut norocul asta si de asta nu m-am lasat, viata merge inainte draga!
Daca vrei sa ai o amica pentru o poveste...lasa mi mesaj pe privat!

o zi frumoasa! kiss

| Netheru a răspuns:

Ok vreau sa te felicit pentru ceea ce faci. JUR esti foarte puternica si meriti tot respectul din lume. Sinuciderea nu e o solutie. Viata nu trebuie abordata in felul ala. Chiar daca totul pare-n zadar mereu o sa existe o speranta si o solutie. In viata trebuie sa mergi cu fruntea sus, sa lupti cu curaj. Toti parintii se poarta asa "urat "... Ei sunt foarte stresati pentru tine si din pacate nu-si dau seama ca te ranesc. Succes multa sanatate si fruntea sus!
PS: Ai zis ca nu prea ai prieteni adevarati daca vrei da-mi un mesaj privat si putem vorbi atunci cand simti ca nu mai poti big grin Stiu cum e sa stai mult in depresie si sa fii singur.

| Crisstiinaa a răspuns:

Off, mi-au dat lacrimile, sincer sinuciderea nu este o solutie, incearca sa vorbesti cu mama si tatal tau, si explica-le cum sta treaba, ca nu esti tu de vina ca esti in aceeasta situatie, si spune-le sa nu se mai comporte asa cu tine, fai sa te inteleaga sad :*, imi pare rau de tine sad

| Outsider a răspuns:

Buna. Eu sunt de parere ca Dumnezeu te incearca.Te sfatuiesc sa ai rabdare si sa-ti aduni toate puterile pentru. a trece de toate obstacolele. Sunt sigur ca vei avea o viata foarte fericita de la un moment dat, tot ce trebuie sa faci este
ai credinta fata de Dumnezeu.