| anonimus43 a întrebat:

Si inca o data ajung pe TPU fiindca nu stiu cui sa ii cer parerea! Buna! Nu o sa spun inca o data povestea me a fiindca o puteti citi din intrebarile anterioare.o voi rezuma in schimb.Eu am 17 el 27, el a fost casatorit cu vara mea de gradul 2 si acum sunt divortati numai au nici o treaba. Eu sunt cu parintii mei in Spania si el la fel, sta cu noi in chirie. Suntem impreuna de 10 luni dar eu tin de mult la el. Ne iubim.Si ne certam destul de des din cauza parintilor de obicei. Si imi vorbeste urat, dar stiu ca o spune pentru ca se enerveaza.Ai mei stiu de noi si nu sunt de acord, ghiciti de ce. VOR RADE NEAMURILE! Ati auzit o aberatie mai mare ca asta? Prefera sa nu rada neamurile in loc sa le fie fiica fericita. Imi tot baga in cap ca el nu ma iubeste ca e egoist ca nu stiu ce. Dar nu fumeaza nu bea mi/a jurat ca nu ma va insela pentru ca asa e el in schimb se enerveaza repede si e gelos. Rexent am avut o discutie aprinsa cu parintii si era si el, de fapt numai ai mei au vorbit ca nu e bine etc. Eu invat aaici si am de terminat o scoala mai am 2 ani. Dar parintii m-au amenintat ca ma lasa in Romania dac anul ma despart de el. Mentionez ca el e din Slatina si eu din Iasi. Eu chiar simt ca e baiatul perfect pentru mine, simt asta in fiecare moment din zi oricat ne/am certa. Dar ai mei nu vad. Eu sunt sensibila si daca incep sa urle la mine eu incep sa plang pentru ca asa imi e firea. Ei au prins miscarea si ma iau tare de fiecare data ca sa ma inmoaie. Si ma fac proasta si tampita ca eu culeg ce lasa varamea(el de fapt s-a despartit de ea pentru ca l-a inselat) si is o proasta ca stau cu el ca ma foloseste ca nu ma i8ubeste,mereu se aude doar proasto si tampito! Cica imi vor binele dar mereu spun ca o sa rada toti de noi te vor face curva. Eu mereu am fost o fata linistita nu am fost olimpica la invatat dar nu le-am facut probleme acum chair nu merit si eu asta? Nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa ajung peste ani sa regret ca i-am ascultat. El daca nu ar fi cu mine ar pleca din casa imediat fiindca ai mei il folosesc si ei stiu. Tata are o masina mai scumpa decat el(iubitul meu strange bani pentru masina) si tata c a sa nu faca kilometri cu masina i-o cere pe a lui mereu. Mama da de carnet acum sic a sa mai exerseze tata nu ii da masina lui o cere pe a lui Gabriel. Au avut nevoi e de niste bani si cui i-a cerut?! Lui Gabriel. Acum au nevoie de 1500 de euro si ghiciti ce,Gabriel le da. Si pe la spate imi zic mie ca e zgarcit si ca nu stiu ce, dar mi nu mi/a lipsit nimic niciodata cu el, app ca in ultimele 10 luni cica mama cu tata au stat rau cu banii si nu mi/au luat tot ce le/am cerut dar lu fratemiu din ro (mai mic) i-au luat PS3 si se vede ca fac diferente. In ultimele luni Gabriel m-ia luat tot ce am avut nevoie fara sa ii cer neaparat.In ma 2014 fac 18 ani,si is decisa sa ma mut cu el. M-am saturat sa aud ca sunt o proasta si o tampita. Eu nu am nici un cuvant in fata lor, taci ca vorbesc eu imi zice tata mereu, si mama urla ca o nebuna si nu pot gasi in ea o prietena. Mi-e frica sa nu ma lase in tara acum in august cand mergem in vacanta. Ca au zis ca daca mai continui vor lua masuri drastice.Ce ma sfatuiti sa fac. Puneti-va in locul meu si spuneti ce ati face voi.Imi pare raud aca v-am plictisit, dar acum ma simt mai bine, m-am descarcat. A si eu nu le spun alor mei ce vb cu el dar nici lui ce vb cu ai mei pentru ca l-ar jogni si mai bine tin pentru mine.Mi-a spus ca el pentru mine inghite si sta aici. Ce sa fac daca ma lasa in Ro sa astept sa fac 18 si sa vin la el(mi-am juart ca daca ma alsa in tara ii sterg de tot de la inima sa uite ca au si o fiica care app ii face de ras) si daca nu ma lasa in Ro la 18 ani sa raman cu el. Nu e baiatul perfect dar stiu ca daca am fi singuri nu am mai avea atatea certuri. Ganditi-va ca noi ne vedem super putin cand sunt ei. Multumesc mult va pup papa

Răspuns Câştigător
| Shane a răspuns:

Scuze ca iti zic, dar parintii tai sunt niste idioti! Pentru ca in primul rand trebuie sa se gandeasca la binele tau. Cum sa te lase in tara? N-au minte.
Cand mai vorbesti cu ei incearca sa te abtii de la plans si sa incepi sa vorbeste peste ei ca sa te faci ascultata, pur si simplu incepe si urla daca alta alternativa nu ai. Zi-le si lor toata chestia care ai zis-o aici ca baiatu ala le dai bani si masina etc.
Daca taci, o sa ai de pierdut. Zi-le ce ai de zis. Zi-le ca pui fericirea ta pe primul loc. Si de unde sa stie rudele alea ale tale ca tu esti cu el? Iti zic eu ca PARINTII TAI DACA NU VOR SA SE FACA DE RAS, NU O SA ZICA NICI UNEI RUDE CA TU ESTI CU EL, asa ca te ameninta prosteste si iti zic aberatii. Sper ca ai inteles la ce m-am referit.
Si zi-le si faza ca daca te lasa in tara o termini definitiv cu ei, prefa-te si tu putin ca o sa suferi foarte rau si cine stie,, ce prostii o sa faci in tara,, ( doar ca sa ii pui putin pe ganduri )

| anonimus43 explică (pentru Shane):

Asta e faza nu ii inteleg eu nu am spus nimanui din tara, ei au spus deja nanei mele..si parca inca cuiva, deci tot ei se dau de gol. mersi mult pentru intelegere

13 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Mai Eleno, tu esti obsedata de el, iar lui ii place doar sa se culce cu tine. Esti prea naiva, sincer. Si asta am dedus din celelalte intrebari. Lasa-l, nu are rost. Mai bine alegi parintii, ei te vor iubi mereu. Ei iti vor binele, nimeni altcineva!

| anabelisa a răspuns:

Clasica poveste:fata asteapta sa iasa de sub tutela parintilor ei,pentru as putea lua lumea in cap si pentru a fugi alaturi de marea ei dragoste.
Nu crezi ca suna a scenariu de film?
Duapa parerea mea,cel mai bun lucru pe care l-ai putea face acum, este sa realizezi ca esti pe punctul de a face o mare greseala,un gest necugetat,care te va costa intreaga viata.
Inteleg ca suntem la varsta in care,odata aparuta senzatia de ''fluturi in stomac'' simtim ca plutim pe culmile inalte ale fericirii eterne.
Totusi este cazul sa ne trezim la realitate si sa constatam ca viata nu este atat de roz,precum pare!
Ar fi bine sa te gandesti la avantajele si dezavantajele pe care le vei obtine,in urma deciziei luate.
Crezi ca iti va fi bine fara sprijinul parintilor tai?
Crezi ca vei putea la aceasta varsta sa-ti castigi independenta?
Esti de parere ca aceasta relatie va rezista,in ciuda diferentei de varsta?
Nu va interveni monotonia in timp,astfel incat vei avea dorinta de a cunoaste pe altcineva, mai interesant, mai atragator, mai tanar?
Raspunde-ti la aceste intrebari si sper sa iei decizia cea mai buna!
Dar, nu uita un lucru:hotararile pe care le luam, ne pot influenta viata intr-un mod negativ sau pozitiv!
Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Este trist ca tu nu intelegi ca nu ai ce cauta intr-o astfel de relatie, indiferent in ce tara te afli. Iti bati joc de tineretea ta si cu acesti ani nu te vei mai intalni niciodata. El profita de naivitatea ta, si nu numai, dar si de situatia materiala a parintilor tai. Atat si nimic mai mult, aceasta nu este o poveste de dragoste.

| pietrean a răspuns:

"Imi vorbeste urat", "tipa la mine si eu incep sa plang". Astea sunt dovezi de dragoste, mai ales ca sunteti la inceput de relatie? Apoi, diferenta de varsta de 10 ani, sa stii ca influenteaza relatia, mai ales ca tu esti tanara si el trecut prin viata, printr-o casnicie.Barbatii vor sa fie ei "cocosul",ei sa aiba mereu dreptate,iar tu avand o varsta mult mai mica,incearca sa te faca "marioneta"lui,iar daca nu asculti,dupa tipete,pot urma batai. Femeile se maturizeaza mult mai repede decat barbatii si diferenta de varsta o sa-l faca mai gelos, mai banuitor, mai posesiv, mai agresiv. Poate parintii nu au o modalitate prea eleganta sa-ti atraga atentia asupra modului lui de comportare, dar tu, incearca la cei 17 ani ai tai,sa asculti, sa judeci si sa nu mai accepti sa fii sacul lui de box(acum tipete, apoi batai).Cum poti sa iubesti un om agresiv verbal, doar ca stringe bani.O sa-ti scoata ochii mai tarziu, ca doar "pentru tine inghite si sta aici". Propune-i sa se mute cu chirie si sa va intalniti in continuare si atunci o sa vezi cat te iubeste.Asta ar trebui parintii tai sa faca! Crezi ca se va schimba? Nici vorba(chiar tu ai spus ca nu e baiatul perfect)! Nu porni cu stangul in viata.Parintii,asa cum sunt ei, banuiesc ca vad cu mintea, tu vezi cu inima! Nu-ti distruge tineretea si viitorul!

| anonimus43 explică (pentru pietrean):

Era vorba de parintii mei, ei ma fac proasta si tipa la mine

| pietrean a răspuns (pentru anonimus43):

Se pare ca ai ales comentariul care ti-a convenit! Cand o sa vezi cu adevarat cine este acest individ, o sa fie prea tarziu! Tu singura ai scris ca "tipa lamine si eu plang","ne certam destul de des" si "imi vorbeste urat" si nu era vorba de parinti ci de cel CARE TE IUBESTE! Oare chiar te iubeste? Apropo, de comentariul tau, eu nu am pomenit de "ma fac proasta si tipa la mine"!

Răspuns utilizator avertizat
| NnDWtf a răspuns:

Asa sunt parintii: rade lumea de noi, ce-o sa zica neamurile, ce-o sa zica vecina.
Parintii din vremurile noastre traiesc cu vecinii/satul/neamurile, nu cu propria lor familie.
N-ai ce sa le faci. Nu am citit tot, dar am inteles problema din primele 10 randuri.

| Arkhasas a răspuns:

Ai 17 ani, el 27, altă mentalitate, altă experienţă a vieţii, nici vorbă de relaţie serioasă între voi doi, ar trebui să înţelegi că asta n-o să meargă.

| olivikkka a răspuns:

Ca sa nu te lasa in Ro poti sa te prefaci pina atunci ca v-ati despartit, iar cind implinesti 18 te muti cu el. Te inteleg perfect, am si eu noroc de asa parinti. Sfatuieste-te si cu prietenul tau si o sa gasiti o solutie, bafta multa si iubitiva mult

| YourCupidon a răspuns:

Si eu sunt din Iasi