| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Exista vreun nume Romanesc de baiat in care sa se termina in "A"? Sau vreun nume Romanesc de fata in care sa nu se termine in "A"?

23 răspunsuri:
| BlackD a răspuns:

Nume de fata: Carmen
de baiat nu stiu thinking

| Elenuca3567 a răspuns:

Nume de baieti: Iona, Luca,Mircea, Horea,Mihnea etc.
De fete: Zoe, Beatris,Edit,Naomi, Edit, Agnes, Doris, Ingrid.
Majoritatea sunt imprumutate, dar sunt imprumuturi vechi. Cat despre numele Carmen e de origine latina si inseamna "Poezie" happy e vechi in limba noastra.

| Mariya5 a răspuns:

Da..de baiat Horea, Mihnea.
de fata: Carmen

| Empathizer a răspuns:

Horia, Carmen, Miriam.

| Empathizer a răspuns (pentru Empathizer):

Carmen e un nume romanesc de etimologie latina. Latinitatea limbii romane... sigur va amintiti din scoala despre asta.

| aneliram a răspuns:

Nume de baiat mihnea
nume de fata zoe

| nomoretears1111 a răspuns:

De baiat: Luca, Toma, Mihnea, Zaharia, Zaria, Cosma etc. De fata: Ingrid, Astrid, Iris, Carmen, Agnes. E drept ca nu toate sunt romanesti, dar se folosesc tot mai mult la noi, asa ca s-au naturalizat. happy

| Dudu008 a răspuns:

Baiat-luca
fata-carmen

| Superstar112 a răspuns:

Nume de baiat: Zaharia
Nume de fata:Ingrid

| mydarkestdays a răspuns:

Baiat: toma
fata: carmen, ingrid, iris

| dDiiana a răspuns:

Heyyy Romanesti nu imprumutate din diferite tari! Carmen nume Romanesc? nu prea cred.

| dDiiana a răspuns:

Ca sa stiti, carmen vine din Limba Italiana! Si nici ingrid nu e romanesc, e din maghiara, sau norvegia.

| Ansassisia33 a răspuns:

Baiat Luca.
Si la fata sunt- Ingrid, Carmen, Evelin, Anais

| alexandra1987 a răspuns:

Carmen vine din latina (carmen, carminis = poezie) si e clar romanesc
tot de fata e si LILI

| LauRENtZyu9112 a răspuns:

Nume fata-Carmen
Nume baiat-Horia

| niculetu a răspuns:

Fete: Doris, Beatris, Ester, Ines, Carmen, Ingrid, Iris, Miriam etc...
Baieti: Mircea, Luca, Horia, Mihnea, Costea, Ionica etc...

| DarkMeen a răspuns:

Nu exista am cautat in tot internetul de fata! De baiat : Ionica, Luca, Mihnea, Mircea!

| AVATEITAR a răspuns:

De baiat nu stiu, dar de fata-Mari

| Andu20 a răspuns:

Buna!
Nume de fata Romanesc este : -Maria
-Roberta
-Evelina
-Iulia
Sper sa te fi ajutat :*
Nume de baieti : -Mircea
-Toma

| dDiiana a răspuns (pentru Andu20):

Faci misto de mine? laughing) tu mi-ai zis tocmai opusu' intrebarii'.
Mai citeste'o odata.

| adutza_2377 a răspuns:

Da...nume de fata este Carmen si de baiat..nu stiu

| LoveRosse a răspuns:

De fata - Ingrid
de baiat-Horia, Mircea