| BubuuLinna a întrebat:

Buna'! ff imp dau 5 funde la care ma ajuta la o problema va rog eu mult nu stiu sa o fac crying :yawn se da triungi ABC

perimetrul este 24 cm

iar unghiul MNP - mijlocul laturilor

se cere Perimetrul unghiului MNP

multumesc mult :* big hug crying*

Răspuns Câştigător
| BiddySustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Desenezi triunghiul ABC, iei mijlocul fiecarei laturi si notezi cu M, N, P. Unesti aceste puncte astfel incat sa formeze triunghiul MNP. MN, NP, MP sunt linii mijlocii in triunghiul ABC adica fiecare dintre ele este paralela cu cate o latura a triunghiului ABC si masoara jumatate din aceasta. De aici reiese ca : MP=AC/2; MN=BC/2; PN=AB/2. Dar MP+MN+PN=perimetrul triunghiului MN, si inlocuiesti:

P.triunghiului MNP = BC/2 + AC/2 + AB/2.

Inmultesti aceasta egalitate cu 2 ca sa scapi se numitor si rezulta:

2xPerimetrul triunghi MNP = BC+AC+AB, ADICA:
2xPerimetrul triunghi MNP = Perimetrul triunghi ABC(24)
2xPerimetrul triunghi MNP = 24, rezulta ca Perimetrul triunghiului MNP = 24/2 = 12.

Sper ca te-am ajutat:*:*.

2 răspunsuri:
| oAnna a răspuns:

Daca triunghiul MNP este format din liniile mij ale triunghiului inseamna ca MNP este TRIunghi median, si are perimetrul jumatate din perimetrul triunghiului mare, specific ABC, adica 24:2=12

| Wildie a răspuns:

Aha. pai daca M, N si P sunt mijloacele laturilor, teoria zice ca o linie mijlocie intr-un triunghi este paralela cu cea de-a treia latura si are lungine cat jumatate din cea paralela cu ea
DEci perimetrul este de 2 ori mai mic
24:2 =12 cm FUnda plss Nu am niciuna!