| anonim_4396 a întrebat:

HELP! mama si tata nu ma lasa sa lipesc postere cu vedete pe pereti in camera mea! ei spun ca stric peretii! noi locuim la tara si avem tualeta si in spatele casei, acolo mi-am lipit mama toate posterele cu robert pattinson, kristen stewart, rihanna, adam lambert, lady gaga, miley cyrus, jonasii etc.saracii! doar acolo au loc! cum sa o conving pe mama sa ma lase sa pun posterele in casa? dau fundita

p. s. i-am spus deja ca e camera mea, dar nu merge pentru ca ea zice ca nu eu sunt sefa in casa!

9 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Incearca sa ii explici, fara sa tipi sau sa te enervezi, ca sunt niste chestii care tie iti plac, si ca nu o sa ii strici peretii, fiindca o sa ai grija atunci cand si daca o sa vrei sa dezlipesti vreunul, sa nu se ia cu tot cu var/vopsea.
O alta solutie ar mai fii sa incepi sa lipesti intai pe dulapuri si usa de la camera, adica in locurile care nu se pot strica daca eventual o sa le dezlipesti. La mine asa a mers, apoi m-a lasat sa pun pe un singur perete, apoi mi-am umplut camera. Sper sa mearga si la tine asta.
PS- Faza cu lipitul posterelor la toaleta mi s-a parut chiar funny rolling on the floor dar nu prea e okay sa le ai lipite acolo laughingwinking
Succes!winking

| Nirvana a răspuns:

Incearca sa folosesti lipici sub forma de plastilina. Nu murdareste peretii si fixeaza si bine hartia. Probabil mama ta nu te lasa pentru ca nu vrea sa murdaresti peretii. Dar cu lipiciul asta nu ii murdaresti. happy Daca nu te lasa din alte motive cum ar fi aerul inestetic pe care il creaza posterele pe perete nu cred ca exista vreo modalitate sa o convingi.

| Codruta a răspuns:

Dar de ce sa iti pui tot felul de postere pe pereti? Eu zic ca mama ta are dreptate straight face
Mai bine le strangi pe toate intr-un dosar sau le colectionezi

| sylvie a răspuns:

Buna!
Incearca sa gasesti o cale de mijloc:nici sa umpli peretii de cantareti, dar nici sa le tii in spatele casei. Poti lipii posterele pe interiorul usilor de la dulapioare, noptiere, sifonier sau ce piese de mobilier mai ai prin camera(asta a fost intelegerea pe care am avut-o si eu cu mama cand aveam 13-14 ani).
Trebuie sa ii explici mamei tale foarte calm ca vrei sa te simti bine acasa, inconjurata de actorii si cantaretii tai favoriti, dar ca nu o sa exagerezi.
Multa bafta!

| Nicole_3441 a răspuns:

Spune-i:'' Mama, daca chiar tii la mine, ma iubesti, vrei sa fiu bucuros, atunci lasa-ma sa lipesc cateva postere pe pereti! Te rog frumos, asta ar insemna mult pentru mine, te rooog!''Oricum, nu stiu de ce cred(parintii tai) ca strici peretii...:

Ahh.nu stiu daca va functiona, dar merita o incercare!
Bafta! Iti tin pumii!
P. S.:Spune ce ti-am scris parintilor atunci, cand nu sunt foarte nervosi, tensionati.
Ah, si eu mi-am lipit posterii in tOaleta, dar sunt si pe pereti...

Nicolewinking

| Bia_6294 a răspuns:

Mai bine puneti o icoana. Serios. Ai macar una in camera?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi ca peste 1-2 ani o sa-ti mai placa vedetele astea? O sa-ti strici peretii degeaba.
Astea-s lucruri trecatoare.
Te-ai uitat la film.Bine...dar nu facem obsesii.
Cum adica...sa lipesti chipuri pe pereti!
Mama ta iti vrea intotdeauna binele, si daca vrei s-o indemni la ce crezi tu, o sa-ti para rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi amintesc de vremurile cand incercam si eu sa-mi lipesc postere cu tokio hotel, rihanna, beyonce etc.Ai mei nici nu vreoiau sa auda de asa ceva si ziceau ca o sa-mi treaca asa ca mi-am luat un dosar si pastram toate posterele.Incet-incet mi-a trecut chestia asta cu posterele si am inceput sa le dau la prieteni si colegi...credema o sa-ti treaca si tie cu varstawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

eu am incercat intr-o zi sa lipesc unul cu banda izolatoare apoi i-am aratat mamei ca nu murdareste peretele si m-a lasat sa imi pun in toata camera.