| Xeniaa a întrebat:

Buna ..imi explica si mie cineva dieta dukan..am citit peste tot dar nu înțeleg nimic ..adică faza cu etapele. vreau sa slabesc mai puțin de 10 kg ..in prima etapa mananca 3 zile proteine si dupa cu alternez cu legume ..va rog sa imi spuna cineva. funda

Răspuns Câştigător
| blitzenn21 a răspuns:

Buna.
dieta dukan se imparte in patru etape:
atac, croazira, consolidare, stabilizare definitiva.
etapa1 - atac.
ai voie sa mananci doar proteine. alimente permise: carne de pasare (pui, curcan), carne de vita, lactate degresate (branza degresata, iaurt degresat, lapte degresat, adica cu 0.1 % grasime), oua (albusuri cate vrei, dar maxim 4 galbenusuri pe saptamana), peste, fructe de mare. pe langa alimentele permise, mai sunt doua chestii obligatorii: minim 1.5 l de apa pe zi, si 1.5 linguri de tarate de ovaz pe zi (astea le poti manca amestecate cu iaurt).

dupa ce trec primele zile de atac, 3 zile la tine, treci in perioada de croaziera.
in aceasta perioada se alterneaza zilele in care mananci doar proteine exact ca si in perioada de atac, cu zile in care mananci proteine + legume.
deci, dupa ce tii 3 zile de atac, a patra zi o sa mananci proteine + legume, a cincea zi doar proteine, a sasea zi proteine + legume, a saptea proteine... si tot asa pana ajungi la greutatea dorita.

etapele urmatoare sunt mai usoare, si le gasesti foarte bine explicate pe toate aici: http://dietadukan.ro/regimul

2 răspunsuri:
| Rotari_Valy_1997 a răspuns:

Dao naibi de dieta dukan. Nu te ajuta sa
slabesti (au dovedit chestia asta).

| blitzenn21 a răspuns (pentru Rotari_Valy_1997):

Da-mi voie sa te contrazic. am slabit cu dieta dukan 32 de kg... si daca o tii cum trebuie, nici nu te mai ingrasi la loc