| carmmnen a întrebat:

Bunahappy imi poate da cineva informatii despre calibrul ampermetrului? sau macar u site unde pot gasi ceva de genul acesta? FUndaahappy

Răspuns Câştigător
| cbrinzei a răspuns:

Calibrul este o componenta a ampermetrului sau a voltmetrului si ne arata sarcina maxima sau tensiunea maxima pe care acel ampermetru respectiv voltmetru o poate suporta, in caz ca ai calibrul mai mici decat cantitatea de sarcina pe unitate de timp, sau tensiune, risti ca aparatul sa "arda" sau sa ii ia foc siguranta