| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce se studiaza la limba romana in clasa a XI-a?happy

Răspuns Câştigător
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca te referi la lecturi astea sunt:
1.In vreme de razboi-Ion Luca Caragiale
2.Alexandru Lapusneanu-Costache Negruzzi
3. Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi-Camil Petrescu
4. Enigma Otiliei-George Calinescu
5. O scrisoare pierduta-Ion Luca Caragiale
6.Mesterul Manole-Lucian Blaga
. in rest nu stiu. urmeaza sa aflu.
Sper ca te-am ajutat cat de cathappy

2 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

In loc sa te bucuri de vacanta de vara tu esti stresata de ce vei invata la scoala. Bucurate cat mai mult de aceste vacante ca mai tarziu nu vei avea parte de ele.

| Loredana_4793 a răspuns:

Poi la inceput faci dimensiunea religioasa si istorica a culturii lb romane, apoi faci Periodizare literaturii romane(chestii legate de curente, umanismul, iluminismul etc), Dacia literara, Balada(Miorita), Junimea si convorbiri literare, Romantismul, Epigonii de Eminescu, Revedere, Scrisoarea I, Glossa, Simbolism, Plumb de Bacovia, si cam atat sper ca nu am scapat ceva.Acum depinde pe ce profil esti u eu sunt pe bio-chimie. Pup!