| Băă_Corina_1999 a întrebat:

Buna imi poate spune cineva de ce unele fete au parul ondulat, altele cret sau drept?

6 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

Pentru ca nimeni nu e la fel, toti suntem diferiti :*
Asta e unul din lucrurile care ne deosebeste unii de altii;batting eyelashes

| SabinaRsT a răspuns:

Pentru ca au gene diferite, forma firul de par, culoarea lui, culoare ochilor si cuoarea tenului sunt dobandite prin genele de la parinti happy

| drogh a răspuns:

Pentru că aşa a vrut mama natură. Unele poate şi-l fac aşa, altele îl au de la naştere.

| Voidwithin a răspuns:

Pentru ca:1.Asa il au din nastere
2.Asa il aranjeaza.

| EAlice a răspuns:

Poi asta depinde de gena fiecarei persoane. Unele au un par ondulat (desii il pot indrepta cu placa, dupa ce se spala, parul o sa ii revina la forma initiala.) la fel si in cazul parului cret. Eu de exemplu il am drept si lung. Nu am nevoie de placa, pentru ca sta drept, insa daca vreau sa il ondulez/increteas, am nevoie de "instrumente" (ondulator etc.) dar nu sta mult (desii il dau cu fixativ) asta pentru ca asa e gena fiecaruia. Sper ca ai inteles ce am vreau sa iti explic. Acum daca te-am ajutat (urasc sa cersesc) dar, daca te multumeste raspunsul meu, ii poti acorda si lui o fundita ceva? big grin

| Melany8 a răspuns:

Fiecare fir de păr depinde de natura foliculului său. Atunci cînd folicul este asimetric, atunci firul de păr este ondulat. Dar cînd foliculul este simetric firul de păr este drept.
Funda PLS