| tinutzzza a întrebat:

Imi puteti da si mie un sfat va rog frumos.Am 17 ani si de aproape un an am inceptut sa ma tai pe maine.Si cand ma enervez sau supar ma calmez doar cand ma tai.Imi puteti da un sfat cum sa nu ma mai tai?

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Draga mea, ai mai pus intrebarea asta de cateva ori.Chiar pe date de 9 noiembrie 2013, ti-am dat niste sfaturi, pe care era bine sa le urmezi.Nu te poti "vindeca" de acest obicei,doar intreband si doar citind raspunsurile,fara sa CERI AJUTORUL UNUI SPECIALIST,un psiholog.
Ai prea multe frustari stranse in suflet(ai spus ca esti si o fire timida).Ma mir ca nu iau nici-o atitudine parintii tai! Ei ar trebui sa fie primii care sa te ajute.
Eu,doar pot sa te incurajez, sa-ti ridic moralul, dar, nici nu cunosc prea multe detalii despre viata ta, despre supararile tale.Asa ca,doar o strangere in brate virtuala si o prietenie acordata, in urma cu ceva timp, care poate sa te sprijine moral.
Daca simti ca vrei sa-mi spui ceva, ce ai pe suflet, poti folosi rubrica "Mesaje" si mai vorbim acolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| stark47 a răspuns:

Cred ca te autopedepsesti pentru esecurile tale intr-un mod total gresit
cu toti suntem frustrati pe noi cand ceva nu ne iese cum am vrut
unii incearca sa arunce vina in 15000 de directii ca sa nu fie nevoiti sa admita ca singura problema sunt ei
alti ca si mine de altfel,invata din esec,il duc in extrem,se supara pe ei insisi atat de mult incat incep sa se urasca pentru incapacitatea de care au dat dovada insa in acelasi timp caut sa imi demonstrez ca sunt mai bun si mai puternic decat orice mi s-ar arunca in fata, si ma pregatesc din nou, si din nou pana cand acel obstacol devine o simpla treapa pe care o trec fara nici un efor.
pedepsindu-ti corpul nu iti va aduce nici un beneficiu ci doar niste cicatrici urate care iti vor aduce aminte intodeauna de cat de slaba ai fost.
invata din esec, insa nu ti-l carva in corp, ci in minte.

| only2k a răspuns:

Nu e bine ceea ce faci, a devenit o depenendenta deja!happy
Daca cei din grupul tau de prieteni fac la el, parerea mea este ca trebuie sa te indepartezi mult de ei.Iar cand esti suparata sau nervoasa, incearca sa te calmezi ascultand o melodie, doua..nu sa te taihappy.Nu observi ca iti faci si tie rau?
In primul rand e durerea si usturimea pe moment, ei bine asta e trecatoare"Da-o naiba!" dar cicatricile iti vor ramane pe viata, practic te vor bantui.Iar tu ca fata nu cred ca ti-ar convenii sa ai cicatrici, la un barbat mai merge ca na..noi nu suntem usa de biserica, dar voi sunteti niste doamne!

| Ellena1920 a răspuns:

Bună.Cred că ar trebui să gândești rațional. Gândește-te că nu e o soluție deloc bună. Alege sa faci alte lucruri când ești nervoasă sau deprimată, nu să te tai.Nervii îți trec dar cicatricile rămân. Uite,eu spre exemplu cand sunt nervoasa,deprimata, etc., ascult muzică, merg la o plimbare în parc, mănânc ceva dulce,(ex.ciocolată),mă plimb cu bicicleta, cânt, dorm, meditez.Vezi tu, aceste lucruri te pot liniști si relaxa în același timp.Chestia asta, cu taiatul pe care o practici tu nu face decât să agraveze lucrurile, nu să le simplifice. Încearca ce ți-am spus si cu sigurantă va funcționa.Baftă.happy