| dulc3'maria a întrebat:

Nu ma mai recunoscstraight faceAm inceput cand ma enervez sa fac lucruri pe care nu le'as fii facut niciodatasadM'am certat cu mama si din cauza faptului ca m-am saturat sa ma tot crizez in fata ei.sa tip, sa plang m-am gandit ca mi'ar face bine atunci cand ma enervez sa stau singura sa nu mai supar si pe altii.Ma duc si ma inchid in baie si dau cu palmele, pumnii in ce nimeresc pana simt ca nu mai pot. Ueori fac asta cand pleaca toti de acasa si raman singura.Deseori cand ma supar simt ca parca cineva ma strange de gat imi ia respiratia rau de totstraight faceCum sa fac sa ma calmez sa nu ma mai supar din orice si sa ma crizez asa pana nu ajung la nebuni?sad
Va rog ajutati-ma cu un sfat si nu va bateti joc va rog din suflet.broken heart

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l lua in seama pe hirciog, isi bate joc de tine. Parerea mea este ca trebuie sa iesi. Te intilnesti cu prietenele si mergeti la un film sau la un suc. Uiti de toate si te calmezi. Cind ajungi inapoi acasa, o sa fii mai bine. Incearca sa eviti situatiile care stii ca genereaza conflicte. Cind vezi ca se anunta furtuna, fa cum ti-am spus si o sa fie ok.

15 răspunsuri:
| dulc3'maria explică:

Merci mult @Sensei.BRO----Andrei love struck si celorlalti love struck o sa incerc sa ies cu prietenele pe afara cand ma simt aiurea kiss

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ai prietene cu care poti discuta orice stai mai mult de vorba cu ele. Afla care sunt temerile care te fac sa pierzi controlul si convinge-te daca sunt justificate (cauta indicii, de ce reactionezi asa, de cand se intampla asta si ce coincidente ar fi etc. ). Invata sa te stapanesti, prin exercitii usoare. Gaseste o activitate in care sa refulezi si sa iti placa, poate fi si ceva care cere rabdare sau concentrare, nu neaparat energie. Daca te ingrijoreaza, atunci e un semn bun, nu ai de ce sa ajungi "la nebuni".

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu cineva despre iesirile astea necontrolate, un adult!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Gandeste-ta ca mania nu foloseste la nimic. Cand esti dominata de ea poti face fapte pe care apoi le regreti. Uneori chiar prea tarziu. La tine nu se pune din fericire aceasta problema. Este vorba mai mult de un comportament datorat in mare parte si varstei tale. Aceasta insa nu inseamna ca este scuzabil. Indiferent de ce fel de probleme ai avea si de natura lor, nervii tai nu le rezolva. Nu faci altceva decat sa-i superi pe cei din jur, sa-i provoci si pe ei la manie, dar problemele cu care te confrunti raman. Gandeste-te putin si la mama ta. Ce crezi ca este in sufletul dumneaei cat timp tu ii aduci atata neimplinire? Ce parinte ar fi bucuros sa isi vada copilul dominat de astfel de crize? Nu cred ca asta a dorit de la tine cand ti-a dat viata. Si nu cred ca acest comportament al tau o face sa fie in vreun fel mandra de tine. Nici imaginea ta nu este una dintre cele mai frumoase. O stapanire de sine si o atitudine mult mai matura, iti aduc un strop de demnitate in plus. Si, daca te vei controla, pe viitor vei remarca ceva foarte real: iti vor veni si raspunsurile, in acelasi mod si de la cei din jur. Pe langa stapanirea de sine, eu cred ca te-ar ajuta foarte mult si putina credinta in plus. Si mai multa incredere in tine. Sa nu uiti insa un lucru: un bun psiholog pentru noi insine, suntem chiar noi.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Cand ai o situatie de genu-RESPIRA -te duci si asculti o melodie care te face pe tine sa te simti mai bine,:-xsau suni niste prietene, sau te bagi'' la un film, iti faci un fel de autosugetie-nu ai dc sa te enervezi la maxim pentru nimic, sa suferi sa iti strici ziua, asculta muzica fa-ti unghiile, imbracate-schimbate fa-ti diferite coafuri, fa-i o BAIE calda cu spumalove struck-relaxeazate ASTA e doar pentru tine}si incearca sa renunti la.''loviri'' si din astea ca nu isi au rostulsadDaca vrei vin eu si te bat daca mai esti suparatalaughing, glumesc-totul tine de tine, poti sa te contolezi ai sa vezi! dc sa suferi atat pentru un nimic...

| mircea a răspuns:

Sa stii ca nu esti singura care face reactie la greutatile vietii. Oricum, "wellcomme to the club!" Reactia ta este cat se poate de fireasca, dar modul de manifestare trebuie ponderat. Toti avem frustrari. Toti suntem stresati de perspectiva sumbra a vietii de maine. Dar, stii? Numai cei care reusesc sa gestioneze CU CALM, castiga lupta cu viata. Iar tu, trebuie sa obtii in primul rand o victorie zdrobitoare impotriva ta insati. Trebuie sa abordezi viata cu calm, adica sa analizezi "cum se poate" face ceva si nu "de ce nu se poate".

Răspuns utilizator avertizat
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

In primul rand trebuie sa identifici cauza pentru care ai aceste crize. Poate fi o cauza de natura exterioara(probleme in familie, in relatia cu cei din jur) iar asta nu ar fi o problema.Adevarata problema ar putea-o reprezenta aparitia acestei stari fara nici un motiv.In cazul asta cred ca ar trebui sa consulti un psiholog pentru ca pe viitor pot aparea mari probleme/dereglari de comportament. Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva... jasmyne2u_23. E id-ul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind recomand autocontrol. Daca e imposibil, recomand in momentul crizelor sa lovesti dar nu cu pumnii si cu picioarele ci cu capul in perete dar destul de puternic sa te trezesti in fund pe gresia din baie.Doua trei incercari si esti lecuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti care e chestia ca toti suferim cand ne certam cu parintii. eu una sunt mica am 13 ani, dar iti dau cel mai bun sfat. Cerei mamei tale scuze calca pe juraminte si cere scuze mamei tale. Si eu sunt certata cu mama ca nu imi da netu stau si eu noaptea.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, numai tu esti asa, la fel mi se intampla si mie, dar... eu sparg prin casa. Ce sa ma mai fac? Am nevoie e unsfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa teducila un medic endocrinolog. s-ar putea sa ai probleme cu glanda tiroida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aprindeti o tigara daca fumezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai?

| nelly_3965 a răspuns:

Alimentatia joaca un rol important in comportamentul nostru. Ciocolata, cafeaua folosite in exces pot cauza neplaceri. Apoi poate fi si o problema cu glanda tiroida care ne influienteaza comportamentul. Daca transpiri te simti obosita ai palpitatii e bine sa mergi la medic. Bafta.