| Ana_7194 a întrebat:

Imi puteti spune cam ce ne-ar da in teza la matematica pe semestrul 2 eu sunt in clasa a v a cam ce fel de operatii? sa nu uit... funda+vot...

2 răspunsuri:
| BeBe_9214 a răspuns:

Buna Ana. Poi in teza la matematica o sa iti de'a ce ai facut in tot semestrul. Si cu siguranta o sa aiba grija profesorul sa puncteze toate lectiile. Nu iti pot spune cu exactitate pentru ca nu mai tin minte ce lectii am facut in clasa aV-a. Deci te poti pregatii din lectiile studiate in intreg semestrul.happy

| FreshDreams a răspuns:

Buna! Avand in vedere ca si eu am fost candva a 5-a, iti pot spune cate ceva:
Algebra:
-ecuatii
-exercitii cu formula n(n+1)/2
-ordinea efectuarii operatiilor
-probleme pe baza ecuatiilor
-fractii

Geometrie:
-Aria unui triunghi(Baza*Inaltime/2)
-Perimetrele figurilor geometrice(paralelogram, triunghi, patrat, dreptunghi)
-simetria fata de un punct sau dreapta
-probleme in care sa construiesti o figura geometrica in care sa duci diagonale
Cam atat. Oricum in ultima saptamana dinainte, profesorul va face recapitulare finala si va va spune lectiile care se vor puncta la teza.Succes!