| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie ce inseamna ASLO si H.E.M. la analizele medicale? Multumesc! (Scuzati categoria.)

1 răspuns:
| Nykwtza a răspuns:

ASLO (Antistreptolizina 0) (MED.) Test pentru depistarea infecției produse de streptococul hemolitic, constînd în evidențierea anticorpului ce neutralizează streptolizina.

EM, hemuri, s.n. Nucleu al hemoglobinei și al altor pigmenți respiratori celulari, de care se leagă un ion de fier. – Din fr. hème (Substanță care se află în hemoglobină, dând culoare globulelor roșii)

sper ca te-am ajutat