| NoName_6963 a întrebat:

imi trebuie urgent o compunere in limba franceza de vreo 10 randuri despre un loc sau un monument istoric din Romania...cine ma ajuta?

Răspuns Câştigător
| Cccccccccccccorina a răspuns:

COMPLEXUL PELES
Un popas important pe care nu trebuie sa-l ratati este Castelul Peles. Acesta este unul din cele mai bine conservate palate regale din Europa. El a servit ca resedinta de vara pentru primul rege Hohenzollern al Romaniei, Carol I. Construit in a doua jumatate a secolului al XIX-lea, cladirea este incercarea regelui de a imita stilul din tara lui natala, creind un ansamblu bavarian in muntii din Romania. Palatul este bogat ornamentat atat in interior cat si in exterior cu complicate sculpturi in lemn si picturi reprezentand scene din operele lui Wagner.

franceza:
PNESE COMPLEXE
Une étape importante à ne pas manquer est le château de Peles. Il s'agit d'un des palais les mieux conservés royale en Europe. Il a servi comme résidence d'été pour le premier roi de Roumanie Hohenzollern, Carol I. Construit dans la seconde moitié du XIXe siècle, le bâtiment est la tentative du roi d'imiter le style de son ancienne patrie, la création d'un montagnes bavaroises en Roumanie. Le palais est richement décoré, à l'intérieur et à l'extérieur de sculptures sur bois complexes et peintures représentant des scènes des opéras de Wagner.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu asa de bine franc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna nu prea stiu franceza