| Vlad0123 a întrebat:

Urgent:Am nevoie de o compunere imaginara(de exemplu ce face catalogul cand noi luam note proaste, sau bancile de la scoala plang cand noi le rupem, etc, chestii)in limba franceza, nu lunga, cam 8-10 randuri in limba franceza, sau daca nu macar in lb romana. URGENT, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Mikyyela a răspuns:

Deci:"DE VORBA CU O RANDUNICA
Asta iarna am fost plecata in LONDRA.Aici iarna este ca o dulce primavara de la noi cu soare cald si vesel.
Intr-o dimineata sub razele palide ale soarelui,pe copacul din gradina casei am zarit o randunica.
Era o pasarica deosebita; cu pieptul alb,cu gusa roscata,iar spatele si capul erau negru -albastrui. Avea o siluieta eleganta,iar coada se termina cu doua pene lungi si subtiri.
-Ce faci aici, dulce pasarica? Tu trebuia sa fii in Africa la caldura!
Pasarica gingasa, parca mirata ca eu vorbesc cu eas-a uitat la mine apoi a intors capul plictisita.
- Cu tine vorbesc! De ce esti necajita?
Din ochii ei curgeau lacrimi care parca se transformau in diamante si apoi alunecau spre pamantul catifelat.
-Parintii mei au disparut pe cand treceam Marea Mediterana spre desertul Sahara! Multe prietene au murit atunci pe mare!
-Dar nu a-ti avut unde face pauza?
-Ne-am oprit pe un vapor.Dar aici, un om rau a inceput sa ne vaneze cu un pistol. Eu am fost ranita la picior si abia am ajuns aici! Nu mai am de acum pe nimeni!
Din ochii randunicii curg lacrimi.Eu plang impreuna ce ea.
-Lasa, mica randunica, o sa am grija eu de tine! Cat timp o sa stau aici iti dau eu de mancare! Cand vii la noi in tara o sa-ti fac un ciub sub geamul meu si o sa fim cele mai bune
prietene!
M-am despartit de prietena mea randunica dupa trei saptamani! Suntem cele mai bune prietene! I -am lasat adresa mea! I-am facut cuibul si i-am pus multa dragoste in el ca sa nu simta lipsa parintilor ei.
Draga mea prietena te astept sa vii acasa! Asta are imaginatie din plin. Funda?