| rosesonfire a întrebat:

In cateva saptamani plec in Germania. Ideea e,ca voi zbura cu avionul. Sunt minora. Ce alte acte imi trebuie ca sa trec de Check-in, in afara de declaratia de acord a parintilor? Asigurare medicala imi trebuie neaparat? Daca nu am, nu trec de Check-in?

1 răspuns:
| LexiLaveil2 a răspuns:

Buna, deci ca sa poti parasi tara, ai nevoie de urmatoarele acte:

-actul de identitate al parintelui sau parintilor care isi dau acordul ca tu sa pleci in alta tara, insotit de celalalt parinte sau, respectiv, de o alta persoană majoră;
-datele de identificare ale persoanei insotitoare (parinte, bunic sau cu cine mergi);
-certificatul de nastere al tau.

Te prezinti cu astea, si cu tutorele tau (parintele cu care esti acasa sauthinking cine tii tutore legal) la notar, unde el da o declaratie, pe propria raspundere ca iti da voie sa parasesti tara.

O sa trebuiasca sa platesti o taxa la notar. Cam de 50 lei daca nu ma insel. Si notarul iti zice pe cat timp iti face procura. Daca e pe o luna, pana sa se implineasca o luna de cand e facuta procura tu trebuie sa te intorci in tara.