| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de toate doresc ca acest subiect sa fie tratat cu seriozitate deoarece chiar am nevoie de ajutorul vostru! Acum un an am cunoscut un baiat,la inceput nu a fost nimic. Dupa ce s-a integrat in grupul nostru de prieteni am devenit din ce in ce mai apropiati. Anul acesta,fiind vara,am fost la plaja si astfel de lucruri. Ultima data am fost cu cea mai buna prietena a mea, iubitul acesteia si *acel baiat*. Am jucat adevar sau provocare si s-a intamplat sa ma sarut cu *acel baiat* cu care eram super buni prieteni. Pe seara am fost sa ne plimbam toti 4 si noi 2 am inceput sa ne sarutam again. Pana acasa m-a tinut de mana si ne tachinam. Seara tarziu m-a intrebat daca suntem un cuplu si eu normal placandu-mi de el i-am spus ca da. Acum marea problema este ca ai mei nu ma lasa sa am un iubit si totusi am 17 ani (sunt fata tho rolling on the floor) ) adica mie cel putin mi se pare foarte normal si daca imi spuneti ca ar trebui sa le spun nu o voi face pentru ca nu vor intelege si nu stiu ce sa fac in privinta asta...cand ii povesteam mamei de alte prietene ca ies cu baieti si au iubiti si se pupa si tot tacamu,expresia de pe fata ei imi spunea totul,un mare "SA NU TE GANDESTI LA ASA CEVA NU ESTE FRUMOS". Plus ca el este in grupul meu de prieteni cu care mergem la film,iesim la fotbal in fiecare zi sau mai stiu eu unde, mi se pare ok sa nu le spun decat daca vad ca aceasta relatie chiar merge si totul este ok.
Voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BlackRaven45 a răspuns:

Ai varsta mai mult decat ok ca sa ai un iubit. Vezi intai cum merge relatia. Daca e totul ok si pare ca o sa dureze atunci fa-ti curaj sa le spui. Pana la urma esti majora imediat. Ce cred ei pana la urma? Ca o sa ramai singura si te duci sa te calugaresti intr-o manastire izolata? De fetele astea de 12-13 ani care deja au schimbat 5 iubiti ce sa mai zic... Cresti si pana la urma n-o sa stsi mereu langa ei. Trebuie sa iti dea mai multa libertate. Vezi cum decurge totul dar pana la urma trebuie sa iti iei inima in dinti si sa le spui ca daca afla din alta parte iese si mai rau decat daca afla de la tine. Mult succes si nu uita ca nu esti singura. Acum il ai si pe el sa te sprijine happy

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

As fi cu el si nu i-as zice, la 17 ani mi se pari suficient de mare sa ai prieten. Poti incerca eventual sa-i spui dupa ce aveti cateva luni de relatie si pare ca totul merge bine si ai putea avea ceva de lunga durata cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Si daca vrem sa iesim doar noi 2? cum fac?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica cum faci

| scorpionvenom2001 a răspuns (pentru Adry05):

Ce ii spun mamei? like ma gandeam sa ii spun despre toata faza dar sa vad cum decurg lucrurile.

| Adry05 a răspuns (pentru scorpionvenom2001):

Ii zici ca iesi cu prietenii, mare chestie

| Frank51 a răspuns:

Din pacate fiecare parinte este diferit. Unii isi lasa copii sa decida si sunt de acord cu decizia lui, iar altii influenteaza foarte mult decizia. Am avut o prietena care avea 17 ani pe vremea aia, fata serioasa, desteapta, parintii ei stiau foarte devreme ca avem o relatie dar nu s-au panicat si nu au pus intrebari, pur si simplu au avut incredere in ea. In schimb, am dat de un caz mai special, tot asa cu o fata pe la 17 ani, parintii ei nu o lasau sa iasa din casa. Saraca fata trebuia sa minta foarte mult si facand asta ii scadea si mai mult increderea fata de parinti. Ti-am dat exemple reale, unde 99% sunt parintii de vina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ei n-ar intelege in ruptul capului, nu ai altceva de facut decat sa te vezi cu el fara ca ai tai sa mai stie. Daca ar fi incercat macar sa inteleaga ca ai si tu o viata si traiesti pentru tine in primul rand, nu pentru ei, atunci poate ca ar fi meritat sa stie. Fa ceea ce simti, dar sa fie baiatul potrivit, nu ai vrea sa te trezesti dintr-o data ca pentru el a fost doar o intamplare sau asa ceva. happy

| Deac_Magdalena_1967 a răspuns:

Salut! Eu zic sa ii spui mamei tale inca de pe acum,ca tu doresti sa ai un prieten. Explica faptul ca nu mai esti copil, ca ai crescut si de-acum incolo esti o tinara domnisoara. Explica faptul ca de-acum incolo vei fi din ce in ce mai independenta in deciziile tale pentru ca te pregatesti sa fii adult si nimeni nu poate face nimic ca sa opreasca devenirea ta si sa te faca din nou copil. Explica faptul ca tu o iubesti, o respecti si o apreciezi pe mama ta in continuare si prietenul tau nu va influenta asta; dar ai nevoie de o parte din timpul zilei in care mama sa nu se amestece- chiar deloc.E zona ta de traire intima, care iti apartine, ca om. Explica faptul ca ii vei spune mamei tale intodeauna unde mergi si cu cine, pentru ca stii cit de important este sa fii in siguranta si ca nu vei iesi cu oameni nepotriviti.Vei raspunde mamei tale la telefon si vei spune intotdeauna unde esti, cu cine si cand vii acasa; dar nu vei da detalii despre viata ta intima, pentru ca aceea este intima.Mama ta va avea un soc atunci cand va auzi si va face tot posibilul sa te razgindesti - santaj emotional, invinovatire, rugaminti si orice altceva, pentru ca va fi speriata.Ramii tare pe pozitie, dar fara agresivitate.Doar repeta cu glas respectuos si calm:``Inteleg ce spui, dar eu totusi voi avea un prieten.``De ce? Pentru ca simti nevoia sa ai unul pentru ca esti domnisoara nu copil.La ce va fi bun prietenul? Sa-ti ofere traierea intimitatii sufletesti, deocamdata, cu un tinar, asa cum e legea firii.De unde ai ideile astea? Din propria ta dorinta de a forma un cuplu cu un suflet pereche.Crezi ca il vei gasi asa? Nu stii, dar fara sa incerci nic nu vei afla.Asa ai fost tu crescuta sa vorbesti? Nu, dar nu e nimic in neregula cu vorbitul despre nevoi; e doar adevarul din legea firii.Mama ta nu va putea forma un cuplu cu tine, asa ca trebuie sa cauti in alta parte si s-ao lasi pe ea acasa, ca nu poate face parte din cuplul vostru.Va trebui sa ai rabdare si sa intelegi ca mamei ii este frica ca va pierde controlul asupra ta si crede ca astfel vei fi in pericol.Dar controlul ei oricum se termina curand, pericole sunt la tot pasul in viata asta si tu te vei descurca foarte bine cu tot ce-ti vine in cale, la inceput si cu ajutorul ei.
Cind va accepta noua situatie, spune-i de prietenul tau.