| iiSceneXX a întrebat:

La chimie, cum se conctruieste catena ramificata din C2H6? Liniara e usor de realizat, dar cea ramificata?

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Nu stiu exact la ce anume te referi in intrebare. Inteleg totusi ca vrei sa vezi daca etanul se poate scrie sub forma unei catene ramificate. Evident ca nu, deoarece sunt doar doi atomi de C si nu ai cum sa faci ramificare. Nici la propan nu poti scrie o catena ramificata. Abia la butan poti scrie, alaturi de normal - butan, si izo - butanul(sau 2 - metil - propanul), care contine catena ramificata. De la pentan incepand, ai deja mai multe posibilitati.Bafta!