| Alexnoname a întrebat:

CHIMIE:
Care este diferenta dintre un izomer (de constitutie), unul de catena si altul de functiune?
Cum imi pot da seama cand e unul si cand e altul?

1 răspuns:
| cookiejar a răspuns:

Ala de functiune e intre elemente din categorii diferite, spre exemplu pentena si ciclopentanul au aceeasi formula chimica, dar la ciclopentan o legatura dubla se desface si legatura pi se leaga de primul carbon din lant, facand un ciclu. izomerii de catena sunt atunci cand ei un carbon si il pui in alta parte, in general sub un alt atom de carbon, in loc sa ii lasi insiruiti. Mai exista si izomeri de pozitie, in care muti legatura dubla dintr-o parte a catenei in alta, intre alti carboni. Funda?