| yoolyka a întrebat:

Buna lume ...am si eu o intrebare.Sunt in perioada de pubertate si mi-a venit si menstruatia de 4-5 luni. Mi-au aparut cosuri pe fata, dar acum in ultimele zile cand menstruatia trebuie sa para mi-au aparut cosuri si pe picioare si maini e ceva normal? Dau fundita. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| luciana_8039 a răspuns:

Da este foarte normal si eu sunt in starea astahappydar cosurile le poti controla daca mergi la un dermatlog sau chiar la farmaciehappy(nu folosi lotiuni si creme dupa ureche pentru ca s-ar putea s iti dauneze decat s te ajute)deci nu iti fa griji desi e o problema mai delicata si extrem de suparatoare si inestetica, e totusi normalawinkinghappy

4 răspunsuri:
| NarcyNarcisa a răspuns:

Este foarte normal.Toate patim astawinking. Ai putea sa mergi la farmacie sa ceri o crema anti cosuri sau sa mergi la dermatolog.

| Mirabela_6911 a răspuns:

În pubertate procesul de dezvoltare al organismului se accelerează. Între 12 şi 13 ani apare părul în regiunea pubiană şi axiliară, iar fetele cresc foarte mult în înălţime, accelerarea creşterii la băieţi are loc între 13 ani jumătate şi 14 ani. În jur de 15 ani apar coşurile pe faţă si in alte parti ale corpului, se îngroaşă vocea la băieţi şi începe creşterea părului facial.Stai linistita.
Este foarte noraml!
Succes

| Sile_6892 a răspuns:

Cel mai bun sfat la intrebare il poti primi de la cea mai buna prietena a ta "mama" care sigur iti va spune ca si ea a patit la fel dar nu le-a bagat in seama prea mult, ca a terminat "x" clase, a gasit de munca, s-a indragostit, s-a casatorit si acum se vede in tine la "varsta pubertatii" cu aceleasi "probleme hormonale" si se gandeste ca peste "n" ani asa te va intreba si pe tine fiica ta cum sa scape de cosi. Viata merge inainte indiferent daca ne place sau nu!

| yoolyka explică:

Sile. multumesc pentru raspuns da eu nu am mama.straight face