| anna_7232 a întrebat:

m`ai stiti cumva din intamplare.cum se analizau verbele, substantivele si adverbele?big grinCa eu nu`mi amintesc si am nevoie urgenta de ele...Mersi mult. dau funda celui mai bun si rapid raspuns.:*

1 răspuns:
| aleexuţ a răspuns:

Eu tin minte ca la verb era cam asa : numar, timp, fel, functie sintactica, persoana, si conjugarea ( 1, 2, 3, 4 ). la substantiv stiam ca se analiza cam asa : fel ( comun sau propriu ), gen, numar, functie sintactica, persoana si mod. la adverb nu imi aduc aminte. sper sa te ajute happy