| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune urgent cum sa imi dau seama in ce cazuri si ce functie au substantivele, verbele, adjectivele, numeralele si adverbele cand sunt intr-un text.
Dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| AllexAlexx a răspuns:

Teoretic verbele nu au caz ia de aici citeste http://analfabeti.ro/tag/cazurile-substantivelor http://www.referatele.com/......le-com.php sau http://www.referatele.com/......ea-sub.php cred ca e cel mai bun sait pentru ce iti trebuie tie sper ca ti-am fost de ajutor;) funda?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Ceea ce vrei tu este Gramatica limbii romane.
Dar s-ar parea ca n-ai auzit de asa ceva pana acum.

| dannyel86 a răspuns:

Cazurile si functiile sintactice se stabilesc in raport de intrebarile pe care le pui, ca sa-ti raspunda termenul pentru care vrei sa afli cazul si functia sintactica.

"Am scris o poezie pentru iubita mea".
Ca sa aflu ce functie sintactica are, de exemplu, "o poezie", cum pun intreabarea?
"Ce am scris?" - "o poezie"
Prin intrebare iti dai seama ca "o poezie" e in Acuzativ, cu functia sintactica de complement direct.
cui? - intrebare speficica dativului
ce fel de? - intrebare pentru genitiv
pe cine? ce? (complement direct) - acuzativ
la cine, la ce, cu cine, cu ce, pentru cine, pentru ce etc (complement indirect) - in acuzativ
Intrebarile trebuie invatate pentru fiecare caz/functie sintactica in parte, nu ai cum altfel.
Modelul dat de mine e doar un exemplu. (pentru fiecare caz exista mai multe functii sintactice specifice).
Manualul te ajuta foarte mult!