| anonim_4396 a întrebat:

m-am apucat de ceva vreme de karate.este interesant am invatat cateva lucruri spre exemplu sa dau cu toata puterea corpului cand lovesc miscand hara dar nu fac bine acest procedeu miscand umerii, am mai invatat tehnici de autoaparare si altele, insa in sinea mea consider ca nu am invatat nimic.consider ca tot ce invat greoi in dojo fara a exersa pe cineva(ca in box sau kick boxing)nu ma va ajuta la nimic.De kata ce sa mai spun, mi se pare o chestie foarte nasoala care nu ma poate ajuta la nimic adica ma poate ajuta doar facand-o timp de 10 ani si eu nu am de gand sa fac nici macar 3 ani karate.ma gandesc sa ma las si sa ma duc la sala sa fac niste muschi si apoi sa ma apuc de un kick boxing unde probabil ca as invata mai repede. ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Karate do-ul este o artă marţială. Îţi dezvoltă atât psihicul cât şi fizicul. Kata-urile sunt strict necesare la examenul de centură sau în cadrul competiţiilor de sală. Dacă vrei cu adevărat să te dărui acestei adevărate arte, ai nevoie de pasiune şi mult timp pentru exerciţii. Dacă vrei doar să înveţi bătaie fă orice sport full contact.
Succes şi atenţie la vânătăi!

| CenturyChild a răspuns:

Voi nu faceti meciuri de semicontact sau lightcontact sau chestii in genu?

Uneori si eu am impresia ca nu stiu nimic dar analizandu-ma fata de cum eram cand am calcat pentru prima oara in dojo ma gandesc ca exista totusi o diferenta... Despre kata mie personal imi plac, chiar daca faptic nu par sa ajute prea mult te ajuta totusi la respiratiewinking. Despre ultima parte nu stiu sigur ce sa zic, karateul e mai tehnic decat boxul dar depinde intr-o lupta reala e discutabil ce te-ar ajuta mai mult...

| Alee_6805 a răspuns:

Eu zic sa nu te lasi.Si eu fac karate si imi place foarte mult.Deci...

| mikutsa_2837 a răspuns:

BUna, SI eu fac karate de aproape 5 ani.la inceput mi-a placut dar acum parca devine plictisitor.straight face. eu te sfatuiesc sa mai incerci si alte sporturi`. vezi care-ti place.happy. nu ai ce pierde daca incerci.succes.:*.[funda`?:*]