| anonim_4396 a întrebat:

M-am imprietenit cu o fata, o colega. Iar de cand stau cu ea in banca (de la inceputul acestui an scolar) ma copiaza incontinuuuuu! Si nu ma copiaza la genul ca. nu stiu. isi cumpara aceeasi revista ca mine.ma copiaza la modul gravvvv! Eu mi-am cumpar un hanorac roz pe la sfarsitul toamnei iar ea s-a dus si si-a achizitionat unul pe roz mai deschis. In penar are aceleasi lucruri ca si mine.de la ascutitoare la capsator. De curand (acum 2 saptamani) mi-am cumparat pantaloni albi. Acum 2 zile si-a luat aceeasi pantaloni albi numai ca de la o alta firma. Nu o mai suport. Isi aranjeaza parul la fel ca mine si ieri de exemplu. la scoala in ora de romana eu imi subliniam niste termeni mai importanti pentru ai tine minte mai usor. Ea a vazut si a facut la fel! Toata lumea din clasa mea (si din scoala) imi spus ca eu sunt o fata foarte de 'treaba'. De atunci... ea are aceleasi gesturi ca mine si isi cumpara si mancare pentru scoala la fel ca mine. Pana la urma inainte ca eu sa fiu prietena cu ea, parinti si bunicii sai nu o lasau sa iasa in fata blocului decat insotita de ei. Acum, in fiecare week-end ma intreaba daca vreau sa merg la mall, la film s. a. m. d! Va rog ajutati! Nu mai stiu ce sa ii fac! Este cea mai buna prietena dar nu o mai suport. Daca vreau eu sa iesim afara. 'nu ca nu pot'! Nu mai potcrying. Va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine discuta cu ea si poate o ajuti sa isi gaseasca stilul propriu.In legatura cu mersul afara, refuz-o si tu si spune-i ca nu poti. daca vrea sa mai iesiti impreuna, se va vedea obligata sa accepte propunerile tale.Ar trebui sa fii mandra ca cineva te considera o persoana super, un model drept de urmat happy.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Ai probleme.Asta e cea mai mare problemă a ta? Vai doamne se imbracă colega mea ca şi mine.Scuză'mă dar astea sunt fiţe de copil răsfăţat.Ar trebui să fii mqndră că cineva te apreciază pentru cum eşti şi te consideră un model.Nu zic că şi fata aia a exagerat un pic dar nu văd care e problema.

| (0$t!n@ a răspuns:

Eu zic sa :
1.sa iti faci in fiecare alta freza mai noua si mai extravaganta si sa o schimbi in fiecare zi pentru a nu putea sa te copieze
2.mutate din banca stai cu alta fata
3. ignoro de ex daca vrea sa iesiti la mall ii spui ca ai treaba si tot felul de scuze
4.schimbate in fiecare zii pentru a nu va luat hainele la fel
5. daca nu rezolvi cu asceste indicatii ia-o cu duru daca cu frumosu nu a vrut stiu niste replici care cred ca o sa-ti placawinking

Te bagi singur in seama sau mi se pare mie?
Nu stiu de ce, dar de fiecare data cand deschizi gura incepe un idiot sa vorbeasca."

Taci si mergi!

Inchide gura ca poluezi natura!

Nu vorbesc cu marmote ca tine cand devi om suna ma!

Taci si sapă
Vezi ca faci praf!
Tai-o ca s-au furat cam multe
Mi se pare mie sau miroase a canal?

Daca e spune si intr-o punga ca te ascult mai tarziu!

Ai terminat?

Inchide fermuarul! (asta daca are cativa dinti lipsa... stiu eu pe unu care pateste asta. )

Lasa gargara!

Ce zici, poti sa taci?
Te-a intrebat cineva cit e ceasul?
Pleaca, ca puti!
Hai du-te acasa ca ne-ai plictisit pe toti si o sa ajungem sa ne culcam odata cu gainile din cauza ta
Suferi de boala aia...de a te baga in treburile oamenilor?
Nu te compari cu nimeni... toti sunt mai buni.
Un om cu Iq-ul tau ar trebuie sa aiba si o voce mica.
Ai terminat de vorbit sau mai trebuie sa dorm?
Ai nevoie de licenta ca sa fii asa de urat?
Hai spuntot ce stii. O sa iti ia doar 10 secunde
Cred ca ai un creier ca si nou, avand in vedere ca nu l-ai folosit niciodata...
Felicitari pentru noua ta prietena... pacat ca nu o place nimeni!

Ieri, te-am admirat toata ziua, la zoo.
De obicei e nebun, dar are si clipe de luciditate cand e doar idiot.
Ai o voce frumoasa, de ce o irosesti vorbind?
Cum trec zilele si ma gandesc ce norocosa sunt... pentru ca nu esti aici ca sa mi le ruinezi.

Ce face omul face si maimuta!

| BingBang :D a răspuns:

Nu esti singura... Si eu patesc acest lucru cu colega mea de banca, si ma enerveaza cand nu sunt de acord cu ea, sau nu vreau sa-i zic ceva... Cel mai bine discuta cu ea si spune-i ca ar trebuie sa aiba un stil propriu (haine, comportament, s. a. m. d), ca nimeni nu este perfect, iar daca nu vrea, apeleaza la cineva, parinti, diriginte, etc.
Dar cel mai bine este ca tu sa-ti rezolvi probleme deoarece mai tarziu cand vei fi mare va fi mai greu...
Pt mai multe sfaturi vb pe privat daca vrei

fundita? plz

| Artemis a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema tot cu o colega dar nu in cazul de cele mai bune prietene pana la urma i-am spus sa ma lase in pace si sa fie originala ca deja ma saturasem dar la mine la cea mai buna prietena nu ma deranjeaza ca ma copiaza cu anumite lucruri nici invers chiar ne place dar cand in tradevar ma deranjeaza ii spun sincer ca nu vreau sa avem acel lucru la fel sau ca nu`mi place gestul care il face. Fii sincera cu ea e mult mai bine, nu te poti feri de ea toata viata. :*
Bafta