| narcis14 a întrebat:

Poezia Numai poetul de Mihai Eminescu apartine genului liric? Demonstra-ti! Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| LoveMyTeddy a răspuns:

Pai in primul rand nu te lua dupa aia care zic ca e in versuri si gata, de asta e opera lirica. Exista si opere epice in versuri.
Intr-o opera lirica sentimentele sunt transmise direct ( autorul/poetul isi exprima gandurile si impresiile fara a apela la personaje), iar in poezia "Numai poetul" putem observa clar cum Mihai Eminescu isi exprima admiratia pentru darul de a fi poet, atat de legat de natura si univers.

4 răspunsuri:
| agent003 a răspuns:

Deoarece are forma respectiva, in versuri, exprima ginduri, sentimente, este prezent eul liric, prezenta figurilor de stil, mod de expunere - descrierea

| AndreeaM1 a răspuns:

Da,deoarecere are versuri, autor, titlu...

| Krueger a răspuns:

Da,deoarece e scrisa e in versuri...

| Teemo98 a răspuns:

Da apartine deoarece ideile si sentimentele sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric( vocea autorului) si de acum zici si tu ca marcile operei eminesciene sunt vb la pers... si dai exemple de cateva figuri de stil imagini vizuale etc., iar in concluzie zici ca aceasta opera apartine genului liric. Sper ca te-am ajutat si FUNDA?>