| Maria14m a întrebat:

Buna!

Mai am ceva pana o sa merg la liceu dar mama mea vrea sa ma pregătesc din timp și eu nu prea știu la ce liceu vreau sa dau sau pe ce categorie... am talent la desen și la arte și mi-ar plăcea sa dau la Tonitza insa nu stiu cât de bine se poate câștiga în viitor pentru o meserie urmata de acest liceu... si pentru mine asta este cel mai important detaliu. Imi poate spune cineva care a urmat liceul ce meserie are si cat castiga pe luna?

Si ce meserii/licee mi-ati recomanda în funcție de câștigul lunar (orice categorie)?

Plzz

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergi la arte si pe urma la universitatea de arhitectură, poti castiga destul de mult, se stie ca meseria de arhitect se plătește foarte bine. Dacă îți place si geometria putin si esti dispus sa înveți si sa ajungi departe câștigi peste 30.000 pe luna

| Den1sa a răspuns:

Buna, eu am facut liceul de arte la Bucuresti dupa am facut facultatea de design grafic si arta digitala in Londra, acum fac facultatea de design vestimentar tot in Londra, si ce pot sa-ti spun daca asta iti place cu adevarat asta fă, eu personal de la 14 am inceput sa fiu freelencer pe fiver si cistig undeva 3000-5000$ pe luna(Depinde cate vinzari am), mai fac logo-uri, ilustratii digitale etc. pe 99designs de unde fac aproximativ (6000$)pe luna, pe linga asta am si un job, lucrez ca designer grafic pentru o companie IT
Iti recomand sa explorezi mai mult arta digitala pentru ca ai mult mai multe oportunitati sa reusesti in viitor, cel mai important este ca trebuie sa muncesti fiarte mult ca sa optii ceea ce iti doresti!