| Gabitza03 a întrebat:

maine am test la chimie din masa moleculara si nu am fost la lectie,am vazut ca au facut exercitii,dar nu stiu cum se fac.ma poate ajuta cineva?sa imi explice va rogsad?

Răspuns Câştigător
| Heather_Sioux_Lindsay_1997 a răspuns:

Pai e f simplu.Calculezi masa atomica a fiecarui element si le aduni.De exemplu ai masa moleculara a elementului 4XY.Te uiti in tabel la masa atomica a elementului X, apoi inmultesti cu 4, deoarece se ia de 4 ori. Dupa aceea te uiti la masa atomica a elementului Ysi aduni 4 x M(Y)+M(X). Daca ai de exemplu Masa atomica a lui (SO)4 faci 4(Masa atomica a sulfului + masa atomica a oxigenului). Sper k ti-am fost de folosbig grin

2 răspunsuri:
| BlackAngel232001 a răspuns:

Te pot ajuta.Eu inca sunt mica dar sper sa te pot ajuta.PS:eu nu fac chimie.Deci poti intra aici si poti vedea detalii http://www.google.ro/......http?/url sau

Data: 27.02. 2007
Clasa: a VII- a
Obiectul: chimie
Profesor: CANILA MIHAELA-LUIZA
Tema: Formule chimice.Masa moleculara. Mol.
Tipul lectiei: verificare si consolidare cu ajutorul exercitiilor si problemelor
Scopul lectiei: sa cunoasca terminologia si conventiile stiintifice privind formulele chimice, sa cunoasca algoritmii de rezolvare a problemelor referitoare la formule chimice, masa moleculara, mol de molecule.
Obiective de referinta: 1.1, 1.2, 2.4
Obiective operationale:
- Sa reprezinte symbolic formulele chimice ale diferitelor substante compuse pe baza valentei elementelor sau a ionilor poliatomici si sa utilizeze terminologia cunoscuta
- Sa utilizeze informatiile date de formulele chimice in rezolvarea unor situatii problema
- Sa aplice reguli si algoritmi de rezolvare a problemelor cantitative de determinare a formulelor chimice, a denumirilor, de calculare a masei moleculare, calculare a numarului de moli, calculare a numarului de molecule, de calculare a cantitatii dintr-un element corespunzatoare unei cantitati de substanta compusa sau de calculare a unei cantitati de substanta compusa corespunzatoare unei cantitati date de element
Resurse:
- Materiale: manual, fisa de exercitii si probleme, S.P., tabla, creta
- Procedurale: conversatia, explicatia, modelarea, exercitiul, algoritmizarea, activitate de grup si individuala, autoevaluarea
- Umane: elevii si profesorul
Etapele lectiei:
1. moment organizatoric:
- notarea absentelor
- restabilirea linistii in clasa
2. verificarea cunostintelor despre:
- simbol chimic,
- valenta
- formula chimica
- masa atomica
- masa moleculara
- numarului lui Avogadro
- mol
3. rezolvarea de probleme: dialog professor-elev
- elevii primesc fisa de exercitii si probleme si li se cere sa resolve exercitiile in ordine
- se urmareste modul de lucru al elevilor intervenind atunci cand este cazul
4. evaluarea performantei: pentru a reliza gradul de atingere al obiectivelor propuse se aplica o proba de evaluare (din fisa de exercitii se aleg ex 5 (R=96g/4moli de atomi/4*NA atomi Mg) si 6 (R= 80g/2moli/2* NAmolecule)
5. rezultatul evaluarii: se aleg aleatoriu testele a 10 elevi si se anunta rezultatele obtinute
6. tema pentru acasa: din fisa de exercitii rezolvati exercitiile care au mai ramas

Fiza de exercitii si probleme
FORMULE CHIMICE. MASA MOLECULARA, MOL DE MOLECULE

1. Alaturati elementele din coloana 1 cu elementele sau ionii poliatomici din coloana 2 si scrieti in coloana 3 formulele chimice ale substantelor obtinute, iar in coloana 4 denumirea lor.
Nr. Crt. Element Element/ion poliatomic Formula chimica Denumire
1. Na S
2. Mg Cl
3. Al SO42-
4. Ca PO43-
5. K O
6. Ba NO3-
7. Fe (II) Br
8. Fe(III) SO32-
9. Cu(II) CO32-
10. Li OH-
2. Pentru substantele 3, 4, 9 de la exercitiul 1, calculati masele moleculare
3. Se dau mai jos anumite substante compuse. Determinati numarul de moli aferent cantitatii de substanta indicat.

4. Alege raspunsul correct trasand sageti, nu inainte de a face calculul numeric:

5. Sa se calculeze cantitatea de magneziu ce se afla in 480g sulfat de magneziu.
6. Sa se calculeze in ce cantitate (g, moli, molecule) de hidroxid de natriu se gasesc 46 g natriu

| DenissXr a răspuns:

Io doar ce am ajuns si pot sa-ti explic:*
DECI mASA MOLECULARA a...sa spunem uneo molecule de apa adica H2O este egala cu masa atomica a hidrogenului[si vei gasi intr-un tabel aceste mase] inmultzita cu 2 plus masa atomica a oxigenului[la fel o s.o gasesti intr, un tabel] si este agala cu 2 + 16= 18 deci masa moleculara a moleculei de apa adica H2O este 18 intzeles? fundita:X:X