| Engel a întrebat:

Cine se pricepe la chimie(clasa a7-a) si vrea sa-mi explice si mie niste chestii precum:valenta, stabilirea formulei chimice pe baza valentei, masa moleculara?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

La acest link gasesti planuri de lectii de chimie la clasa a 7-a si poate iti sunt de folos http://www.didactic.ro/materia-chimie-5-planuri

12 răspunsuri:
| Gosh. a răspuns:

Iti explic eu tot ce vrei (sunt olimpica)
Lasa un id.sau adauga-ma la prieteni.
Bine?

| DejaVuDoc a răspuns (pentru Gosh.):

Buna, ma poti ajuta si pe mine, eu sunt a 11-a si nu sunt chiar adeptul chimiei si am nevoie de ajutor, ma poti ajuta? Ce clasa esti?

| bombo9 a răspuns:

Euhappy

| Raluu01 a răspuns:

Eu happy Da un mesaj cu iddu

| Symona a răspuns:

Y pot sa iti explic valenta happy
Exista si valente fata de hidrogen dar si valente fata de oxigen...
Valenta elementului fata de hidrogen se afla asa : Elementele din grupele 1, 2, 3, 4 au valenta egala cu nr grupei din care fac parte : de exemplu: sodiu se gaseste in grupa 1 si are valenta 1happy
Elementele din grupele 5, 6, 7 au valenta egala cu diferenta dintre dintre cifrele 8 si nr grupelor din care fac parte : de exemplu :Cl se gaseste in grupa a7a principala si inseamna 8-7 si are valenta 1happy
Valenta elementelor fata de oxigen :valenta maxima a elementelor aflate in grupele 5, 6, 7 este egala cu cifra grupei din care fac parte. Ex:Cl - grupa a 17a sau a 7a principala are valenta egala cu 7. Pt elementele din aceste grupe valenta mai poate fi egala cu diferenta dintre nr grupei si cifra 2... Ex: CL 7-2=5 si atunci clorul mai poate avea si valenta 5. Elementele din grupele 1, 2, 3, 4 principale au valenta egala cu nr grupei din care fac parte. Ex: Ca are valenta 2.happy
Sper ca ti-am fost de ajutor happyhappy

| Rioko a răspuns:

Da si eu sunt tot clasa a 7-a si am ajuns si eu la masa moleculara si nu intelegeam mai nimic... pana m-a scos profa la tabla in ultimele 3 min de ora (eu nu stiam nimic, era cel mai greu exercitiu) si s-a prins aia ca aberam p acolo (era sa se aleaga cu 1 un coleg) dar s-a sunat si acasa mi-am invatat toria si acum stiu f bine si abia astept sa ma asculte sa vada ca am inteles.Deci acelasi sfat" invata nu conteaza ca din catre sau dupa net... doar invatawinking"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu te pricepi la asa ceva. e mult prea usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e valenta pentru SO4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma pricep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rahatu

| Nycusor_Istoc_1997 a răspuns:

Valenta elemetelor se scrie in dreapta sus a elementului chimic. exemplu: Fe(poate avea valenta II sau III, O are valenta II...)