| lory14 a întrebat:

La chimie n-am inteles ceva. Daca stiu cat e numarul de moli, dar nu stiu cat e masa de substanta si masa moleculara ce fac? Aflu mai intai masa moleculara? Apoi ce fac?

7 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Prima data se afla masa moleculara, iar aceasta este agala cu numarul de moli...
Sa-ti dau un exemplu :
Masa moleculara pentru H2O [apa] = 2AH+AO=2 x 1 + 16 = 18
1 mol H2O = 18 grame
1 kmol [kilomol] H2O = 18 kg.
Cat despre masa de substanta, nu te pot ajutathinking
Dar sper ca ai inteles care e treaba cu molii si masa moleculara.happy

| juniper a răspuns:

Afli masa moleculara (M) folosindu-te de tabelul periodic si aplici in formula n= m/M si scoti m.

| zorialbi a răspuns:

Numarul de moli=masa de substanta/masa moleculara.
Masa moleculara o afli adunand masele atomice ale elementelor (cum a zis Silvia), si apoi daca stii numarul de moli poti sa afli si masa de substanta.

| M3ntosana a răspuns:

Daca u nu ai inteles ceva e bun, eu nu inteleg nimic la chimie la profa pe care o am eulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cîţi moli şi molecule are 2l de apă?

| Denis505 a răspuns:

Eu is praf la chimie, eu am de calculat numarul de molecule din h2o (apa) si nu stiu cum happy

| arinutsaa a răspuns:

Poate te va ajuta asta cu ceva.thinking cantitatea de grame dintr-un mol este 6, 023 ori 10 la 23