| sissi a întrebat:

maine am teza la geografie si nu gasesc raspunsul la o intrebare. aceasta suna cam asa: de ce raurile care izvorasc din Carpatii sunt bogate in ape...va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Alina_9354 a răspuns:

Pai toate izvoarele se revarsa din munti si de aceea raurile care colecteaza aceste izvoare sunt automat mai mariwinking

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Muntii Carpati joaca rol de baraj orografic, stand in calea maselor de aer vestice bogate in precipitatii. Astfel, ei impiedica trecerea maselor de aer catre alte regiuni, si precipitatiile cad pe teritoriul lor. De asemenea, se mai stie faptul ca precipitaliile cresc proportional cu altitudinea, asadar in munti ajung la 800-1000-1200 mm/an. Inca un factor care sa determine debitele bogate ar mai fi faptul ca aceste rauri au foarte multi afluenti, care isi aduc si ei aportul.
Bafta la teza!

| yellowalien a răspuns:

@ alina: nu toate izvoarele "se revarsa" din munti, exista rauri care isi au izvorul intr-o zona de deal sau campie.

| YOLO3e333 a răspuns:

De ce raurile care izvorasc din carpati sunt bogate in ape? dar in ce vrei sa fie bogate, vin?

| Senga a răspuns:

Datorita faptului ca precipitatiile din zonele montane sunt mult mai abundente decat cele din zonele de deal sau de campiehappy (Precipitatiile cresc altitudinal)

| iubi_duby75 a răspuns:

Vai andreea draga de ce nai fost atenta la ora?waiting las ca te bat eu cand te mai intalnesc. din cauza ploilor mai abundente draga asta si eu stiuhee hee