| Medeea_3616 a întrebat:

membrii TPU!
Astazi, la scoala, am vorbit despre adaptarea animalelor/plantelor la mediul de viata al lor.
Pe langa cactus, camile, gargarite, insecta-frunze, vulpe polara, iepure polar, cameleon, ce animale/plante mai stiti ca se adapteaza la mediul inconjurator? cum se adapteaza acesteabatting eyelashes?[nu e pentru tema, stati linon the phone

1 răspuns:
| Ferruccio a răspuns:

Toate animalele sunt adaptate la mediul de viata propriu. De-aia supravietuiesc.
Tu poate ca vorbesti de camuflaj. Aici e alta discutie, pentru ca exista camuflaj vizual, camuflaj sonor, camuflaj olfactiv (respectiv cameleon, lorisul, furnicile). Fii mai explicita.