| Steregoi a întrebat:

Iata aici niste intrebari: "De ce virusii, microbii evolueaza si se adapteaza la mediu? De ce apar boli noi mereu? De ce exista animale inferioare si superioare? De ce se gasesc fosile ale unor animale care nu mai exista? De ce caracatita vede mai bine ca omul? De ce cainele are un miros si un auz mai bun ca omul daca omul este superior tuturor animalelor? Daca totul a aparut in mod complex de ce fiecare animal se identifica cu mediul lui? De ce exista doua forme de zbor pasarile vs lilieci, de ce un creator ar fi creat asa ceva? Iar pentru cei ce nu au habar de evolutie bacteriile sunt cele mai simple organisme celulare cunoscute. In prezent asa e, du-te tu in trecut cu 3, 8 miliarde de ani adu-mi o celula complexa ca in prezent si atunci evolutia pica, de ce savantii crestini nu gasesc un iepure in cambrian? In fapt toate descoperirile arheologice au dovedit evolutia asa cam a scris Darwin, de la simplu spre complex."?

Adaptarea nu are nici o legatura cu evolutia inchipuita. Daca eu imi feresc capul sa nu fie taiat cu sabia inseamna ca evoluez sau imi cresc coarne? La nivel existential biologic orice tesut viu este intretinut de Dumnezeu ca sa existe si sa fie viu si sa se adapteze. Unele boli noi sunt cauzate de Diavol care atata bacteriile sa fie mai violente precum niste caini ce sunt antrenati si invrajbiti contra omului si animalelor. A se citi cartea Iov primele doua capitole. Unele animale nu mai exista fie pentru ca Dumnezeu si-a atins scopul prin ele si nu le-a mai intretinut ca sa mai traiasca fie omul le-a exterminat.

Unele animale au simturi mai dezvoltate decat omul pentru ca asa a vrut Dumnezeu.

Animalele se mai camufleaza si se identifica cu mediul si fac parte din mediul in care traiesc. Si nu vad in asta un argument contra existentei lui Dumnezeu. Ce logica are un astfel de argument?

Dumnezeu iubeste varietatea.

Virusii si bacteriile sunt cele mai "simple" entitati dar de fapt sunt complexe sau au un anumit grad de complexitate.

Nu e nevoie sa gasim vreun iepure in cambrian ca sa ne dam seama ca bacteriile sunt entitati complexe si cu un anumit grad de complexitate.

Alte intrebari?

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ideea acestui site este sa pui tu intrebarea, nu sa scrii un roman si sa venim noi cu intrebari.
P.S: nu am stat sa citesc ce ai scris tu pe acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Faptul ca o bacterie se adapteaza si devine oarecum imuna la un antibiotic este o dovada ca bacteria nu e "simpla" ci complexa. Bacteria nu are organe ca omul cum ar fi un ficat. Multi stim ca de exemplu daca luam vitamine constant la un moment dat corpul se invata cu ele se adapteaza si nu mai asimileaza bine vitaminele din alimente adica se leneveste intr-un fel sau chiar se deregleaza. Daca cineva devine alcoolic ficatul se obisnuieste cu timpul cu alcoolul si chiar cere mai mult alcool ceea ce mai inainte producea voma. Aceasta modificare si adaptare nu produce al treilea lob la ficat. Sunt si alte fenomene de acest fel. La inceput tigara nu e prea buna dar cu timpul devine obisnuinta si dependenta. Deci despre ce vorbim de fapt? Bacteria se invata oarecum cu antibioticul dar asta nu inseamna ca ii apar doua "ficaturi" sau un "ficat". Bacteria are mecanisme biologice interne ce ii permite sa se adapteze oarecum la unele antibiotice insa tot acelasi gen de bacterie ramane doar ca mai rezistenta la un anumit antibiotic sau la mai multe. Invatarea inseamna ca celulele, bacteriile au capacitate de memorare. Memoria biologica e ceva complex si nu ceva "simplu" cum pretind evolutionistii. Bacteria se inmulteste rapid si pana moare ea moare omul ce primeste antibioticul la care bacteria a capatat o oarecare rezistenta. Nu si-a pus nimeni intrebarea ca daca se mareste din ce in ce mai mult doza de antibiotic la care bacteria a capatat o oarecare rezistenta in cele din urma bacteria va muri? Problema e ca pentru ca antibioticul sa ajunga in doza tot mai crescuta la bacterie corpul omului bolnav se satureaza tot mai mult cu acel antibiotic si moare inainte sa moara bacteria. De fapt si aici este problema, la dozaj. Omul are tot felul de tipuri de celule care unele se adapteaza sau suporta mai bine in timp ce alte tipuri nu, insa bacteria e de un singur tip. Si daca tipurile de celule din om care se adapteaza mai greu la antibiotic sunt dozate mai mult atunci organul, din care ele fac parte, cedeaza si omul moare inainte sa moara bacteria. Vorbim nu doar de dozaj ci si de timpul de administrare a acelui dozaj. Cei care fac antibiograma in laboratorul policlinicii nu stau ore in sir ca sa vada in cat timp moare bacteria cu antibioticul la care e oarecum rezistenta. Si bacteria a devenit oarecum rezistenta dupa moartea multor pacienti pana a devenit oarecum rezistenta adica a avut timp sa se invete cu un anumit antibiotic pe cand noul bolnav e un teren biologic "nou" care are la dispozitie mai putin timp sa se adapteze decat pacientii multi care in cele din urma au murit. Daca bacteria nu moare repede ei considera gresit ca e "complet" imuna insa de fapt ea nu e complet imuna la acel antibiotic si doctorul incearca alt antibiotic si tot asa pana completeaza antibiograma. Se omite adesea factorul timp. Bacteria nu e una singura ci o intreaga cultura de bacterii de acelasi timp care se inmulteste probabil mai repede decat celulele imunitare ale pacientului. De multe ori rata de inmultire crescuta poate invinge o otrava letala care nu ajunge la timp la toti patogenii in doza letala pentru fiecare dintre ei. laughing Pe langa toate acestea bacteriile de acelasi tip nu sunt toate exact la fel, la fel cum nici oameni nu sunt exact la fel unii cu altii. Unii sunt mai rezistenti la alcool in timp ce altii nu sunt la fel de rezistenti. Dumnezeu a implementat un grad de capacitate de variatie in cadrul inmultirii sau divizarii din cadrul aceluiasi tip de vietuitoare. Bacteriile de acelasi tip nu sunt toate exact la fel. Ce farmec ar mai avea viata daca oamenii ar fi toti exact la fel? Ne-am mai putea recunoaste care e Gheorghe care e Vasile care e Oana care e Ioana care e Cristina? laughing Dar cel putin majoritatea nu mor mancand acelasi tip de hrana si bautura naturala si sanatoasa precum mere, apa, legume, pepeni, cartofi, etc. laughing De fapt nu e vorba de adaptare ci doar de variatie genetica si de selectie naturala asa cum este prezentata in pilda semanatorului data de Cristos. O samanta a cazut pe stanca, alta langa drum si alta intr-un ogor fertil. laughing

| Evolution a răspuns (pentru DracuIa):

Pentru treaba asta s-a inventat Youtube, bloguri si alte tipuri de site-uri pentru exprimarea opiniilor si dezbaterea diferitelor teme.
Acest site este sa pui tu intrebarea, nu sa transformi intr-un blog, sa scrii romane si sa venim noi cu intrebari.
Si mie imi plac chestiile filosofice / psihologice, dar eu cand intru pe acest site, vreau sa raspund la diferite intrebari la obiect si sa ajut oamenii. Nu sa dezbat diferite teme psihologice. Daca vreau filosofie, sunt multe bloguri / grupuri pe Facebook / prieteni / familie / straini etc pe care pot sa ii intreb si sa discut cu ei si etc. Sunt si diferite documentare pe aceasta tema happy
Ma rog, eu ti-am spus ideea pe viitor, tu poti sa faci ce vrei din partea mea, dar aici nu vei gasi ceea ce cauti si iti pierzi timpulwinking.
Succes!

| Steregoi explică (pentru Evolution):

Ia citeste ce am scris. Eu am citit ce ai scris. Nu ai raspuns la intrebare si te lauzi ca raspunzi la intrebari. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| stefan1944 a răspuns:

Iar mananci rahat.