| DSGline a întrebat:

Nu folosesc antivirus oare exista riscuri sa ma umplu de virusi?
P. S; Utilizez Linux

Răspuns Câştigător
| sandulachedragos a răspuns:

In nici un caz. Pana in momentul de fata nu s-a preocupat nimeni sa inventeze virusi pentru linux. Majoritatea investesc in Windows pentru ca e cel mai folosit. De acolo se scot bani multi. Intreaba Big Brother-Google. NU am auzit pana acum. e imposibil. pentru ca nu exista. stud med gen

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca ai Linux stai linistit! Totusi un antivirus free nu strica! Macar te prevesteste daca pagina pe care intri este de phishing!

| AikkoxD a răspuns:

Buna, daca ai Linux, stai linistit!
Totusi mai bine iti instalezi un antivirus, pentru orice eventualitate.
incearca avast/avira. Sunt chiar bune.

| FlashXLight a răspuns:

Atâta timp cât nu foloseşti un antivirus, şansele să te umpli de viruşi sunt foarte mari deoarece tu zici că intri doar pe TPU sau ceva de genul dar gândeşte+te că până să ajungi acolo, treci prin mai multe ferestre "ascunse" şi plus că in spatele oricărui site cine ştie ce poate fi. Poate chiar o reclamă tentantă la care să zici "Hai să văd ce e asta" iţi poate aduceviruşi pe sistemul de operare. Aşa că mai bine să cumperi un antivirus decât să cumperi după aceea un calculator care e mult mai scump! Fii precaut!
Succes! big grin

| Sperietoarea a răspuns:

Nu decat dac tragi ceva de pe net.