| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi s-a intamplat sa va puneti vreodata intrebarea "Da' eu ce caut aici?" sau ceva de genul? Eu sunt la sectia de stiinte ale naturii si vreau sa dau la medicina pe viitor (sunt in clasa a 10-a) si sunt multe lucruri care imi dau de gandit. Eu nu prea le am cu matematica, chimia si fizica. Chiar nu le inteleg asa bine. Le am cu biologia, engleza si desenul. Ma gandesc asa ca nu ajung departe cu arta, pentru ca eu desenez doar ce imi place mie si materialele sunt scumpe, etc. As putea face ceva cu engleza, iar la medicina biologie fara chimie si fizica nu prea merge. Sunt foarte confuza si ma gandesc daca e mai bine sa muncesc pentru medicina sau sa ma duc la ceea ce sunt buna si sa nu imi bat prea tare capul. Plus ca am auzit chestii cam de speriat, cum ca facultatea de medicina e grea, stresanta si ca iti pierzi tineretea. Meseria de doctor e nobila, si chiar as fi dezamagita de mine daca nu as ajunge medic, dar in acelasi timp ma gandesc ca as putea face bani si din engleza, nu doar din medicina. Va rog sa imi spuneti niste pareri. Ce imi recomandati?

1 răspuns:
| positivity a răspuns:

Aș minți dacă aș spune că sunt 100% sigură că mi-am ales profilul potrivit!
Sunt în primul meu an de liceu, la un profil mate-info. Fiind la cel mai bun liceu din oraș, profesorii sunt destul de severi și au așteptări mult prea mari de la noi (sau să mă refer doar în cazul meu, de la mine).
E de-abia prima săptămână, și deja au început întrebările „Am făcut oare alegerea corectă? Voi putea face față acestui profil?".
Ba chiar mi-a venit în gând ideea de a mă transfera, dar aș dovedi tuturor că sunt o lașă și nu pot lupta, și eu nu sunt așa.
Cu toate că medicina este importantă, trebuie să și îți placă să o practici.
Eu îți recomand să faci ceea ce ți se pare ție potrivit, să faci ce îți place!