| Jones_Joanna_1989 a întrebat:

Anul acesta am fost repartizată in CNGS la profilul de filologie, cu toate ca voiam la stiinte ale naturii. Eu doresc sa urmez medicina de cand ma stiu. Eu am luat 10 anul acesta la matematica dar nu imi place de cand ma stiu. Ador chimia si biologia si banuiesc ca cu fizica ma pot împaca cu ajutorul unor mediatii, ideea e. Sa ma mut la stiinte? Imi este frica sa nu regret si sa nu fac fata, mai ales pentru ca dau bacul la mate sau pentru ca e diferit nivelul de fizica si chimie fata de cel din gimnaziu.
Aveam medii de 9 la chimie, olimpica la biologie, cu fizica sunt sigura ca ma voi putea împacă dar la matematica imi este foarte frica.
Păreri? Sunt a 9 a.

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Transferă-te la stiinţe ale naturii.
Nuţi fă probleme cu matematica. Este acceptabilă. În clasa a 9-a vei face ceva mai multă, după începeţi să vă axaţi serios doar pe chimie, biologie, fizică.
Dacă te descurci la fizică, biologie, chimie crede-mă, nu vei avea mari probleme cu matematica.
Dacă rămâi la filologie faci o mare greşeală. Într-adevăr, BAC-ul va fi mai uşor, dar după ce te faci cu admiterea la Medicină? Vai trebui să înveţi singură atâta materie şi nu e atât de uşor.
Dacă mai ai întrebări, le aştept.
Baftă!

| cookie01 a răspuns:

Eu zic sa faci ceea ce iti place tie ca pana la bac mai e mult si acei ani sa ii faci cu placere. Daca tu crezi ca nu poti face atata chimie si biologie cat sa dai la medicina atunci incearca sa te transferi. Este foarte important sa faci la scoala si sa urmezi mai departe ceea ce iti place. Ca sa nu regreti mai tarziu ca ti s-au dus ani din viata pe niste lucruri care nu ti-au folosit. Bafta!