| Criss1105 a întrebat:

Oameni buni sunt foarte foarte deprimata, au trista nici eu nu stiu cum sa o iau. Totul a inceput acum aproximativ 3 ani cand a plecat tatal meu in Italia pentru. a strange niste bani pentru. un nou apartament. Pana anul trecut am stat cu mama, pentru. ca nu lucra, si cu fratele meu mai mic. Anul trecut in august s`a angajat si mama iar pe capul meu au cazut mai multe sarcini ca sa le spun asa. trebuie sa-l duc in fiecare dimineata pe fretemiu la camin, sa fac curatenie in casa sa mai si invat(sunt in clasa. a8a)etc. Saptamana trecuta a fost examenul acela la romana si am luat 7.50. Prima data cand i-am spus mamei a zis ca e bine doar ca se putea ceva mai mult. Beleaua este ca a doua zi dupa ce i-am spus a venit foarte nervoasa de la servici. Intreband`o ce are mi-a spus ca e suparata pe mine din cauza ca am luat 7.50 la romana pentru. ca copii colegelor ei au luat intre 9 si 10. Apoi intreband`o de ce ma compara cu altii a spus ca ii este foarte rusine cu mine. Iar eu i-am spus ca deacum inainte daca tot ii e rusine cu mine sa nu ma mai considere fata ei. Mi`e foarte teama ca azi am examenul la mate si nici nu pot gandi la ora aceasta. Mi`e oroare la ce nota o sa iau, pentru ca stiu ca iar o sa ma acuze si simt ca sunt la capatul puterilor.Nu mai suport nimic.Simt ca o iau razna de totcrying. Inafara de faptul ca il cocoloseste pe fratemiu zi de zi si nu prea face nimic in casa ma ignora mereu, chiar si inainte de asta ma ignora. Adica nu stiu cum sa ma exprim. Ii face toate poftele, iese cu el pe afara, il alinta dar eu, pauza.Si cateodata ma mai si i`a la misto cu chestile astea. Parca nu as exista. M`a deprimat foarte mult lucrurile astea si nu stiu ce sa mai fac, nu stiu ce sa mai cred.Inafara de asta nu ma lasa sa ies deloc din casa. Ca vezi doamne e de facut treaba in casa(cu toate ca stau in apartament)cica. Please Help! crying Cele mai bune sfaturi primesc fundita happy

Răspuns Câştigător
| aallexxannddrra a răspuns:

Pai stii...Ar trebuii sa ai o discutie serioasa cu mama ta. Sa o faci totusi sa inteleaga ca tu esti fata ei, nu fetele colegelor ei. Trebuie sa o faci sa inteleaga ca totusi tu in clasa a8a faci lucruri in folosul casei, si e greu sa te echilibrezi si cu scoala. Si daca tot spui ca te compara cu celelalte fete care au luat 9 si 10, incepe tu sa te compari cu cele care au luat 4, 5, 6, sau ma rog la mine in scoala au fost si note de 1 si 2. Si in plus nu ai precizat un lucru care poate m-ar face sa inteleg mai bine reactia mamei tale. Tu erai o eleva de 9 si 10? Sau ma rog, o fata mai presus de 7. 50? Pentru ca poate din aceasta cauza mama ta a fost dezamagita, si a folosit scuza aceea cu felete colegelor ei. Gandeste-te si la asta.

In legatura cu examenul de la matematica, fa in asa fel incat sa nu te gandesti la probleme cu mama ta si nu te axa foarte mult pe nota, fiindca ai avea o presiune prea mare asupra ta, si efectiv nu vei mai stii nimic. Gandeste-te in felul urmator : 'scriu ce stiu, efectuez cum stiu, si nota tine de final. Ce nota iau, aia iau, pentru ca atata stiu. Nu pot lua 10 fiindca nu sunt perfecta, la fel cum nici mama mea nu este.' Deci, succes la examen si sper ca te-am lamurit macar intr-o mica masura cu ce ti se intampla. Bafta :*

2 răspunsuri:
| Yang a răspuns:

Nu te ignora doar ca are asteptari mari de la tine poate prea mari pentru varsta ta si e normal sa nu faci fata la urma urmei ai si tu o viata a ta.Eu as zice sa stai de vorba cu ea serios iti faci un program de ajutat pe frate-tu un program de ajutat la treburile case de invatat dar si de iesit afara cu prietenii.Rusine cu tine nu are iti garantez eu doar ca nu stiu daca te ai gandit cat de greu poate sa ii fie si ei singura cu doi copii nevoita sa stea departe de sot si sa aiba grija de casa plus servici nu e asa de usor cum crezi tu.Si cum ai spus si tu stai in apartament cata curatenie poti face ca pierzi 1 ora sa il duci pe frate tu la camin? iti ramane timp si de celelalte daca te organizezi ar trebui sa o ajuti in final as spune sa nu ne judecam parintii nu ai de unde sa stii cum se simte ea cu adevarat si ce inseamna sa fii parinte

| rockaholic a răspuns:

Pai...copiazalaughing
in scoala mea s`au luat note maxime asawinking