| Noonehereyet a întrebat:

Hey! Mama intra peste mine in camera fara sa bata la usa fara nimic si se face confortabila. Si daca-i spus sa se duca la tata "Nu vreau sa-l deranjez ca nu stiu ce si nu stiu cum". Daca el ii spune ceva vine la mine, dar daca ii spun eu ceva mananc manacre rece o saptamana. Il cocoloseste de zici ca el e copilul nu eu. Nici punctul de vede nu ma lasa sa mi-l exprim in fata lu, iar daca incerc sa le explic ca si eu, chiar daca sunt un copil(14ani), pot avea afirmatii adevarate "te crezi mai desteapta decat noi?". Ieri, spre exemplu, m-a facut satanista ca ascultam o melodie rock cu un videoclip destul de controversat si cand i-am spus lui mama pur si simplu i-a luat apararea LUI.
Ce sa fac? Help me!

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Muta-te singura si plateste-ti singura totul. nu o sa mai ai probleme cu parintii. dar acum repede cat inca le stii pe toate.

| SebylVane1890 a răspuns:

Daca te deranjeaza ceva nu te abtine,vorbeste.E mama ta,sunt sanse mari ca ea nici sa nu isi dea seama ca face asta... Daca sti cum sa vorbesti cu ea si daca incerci, macar putin, sa o intelegi poate va fi mai usor.
Poate ea are o problema, te-ai gandit? Poate ii e frica ca sotul nu mai simte la fel si incearca sa ii faca pe plac.E o idee idioata dar nu imposibila. Poate considera ca el are nevoie de un sprijin mai puternic si nu realizeaza ca te raneste pe tine, tratandu-te ca si cum ai fi tu adultul si el mica fiinta ce are nevoie de mai multa atentie si grija. Poate se simte vinovata in fata lui pentru o greseala pe care a facut-o din punct de vedere al unei femei casatorite si, inconstient, incearca sa isi ceara scuze sau sa il rasplateasca.Sunt posibilitati nenumarate...
Ideea principala e ca daca te deranjeaza ceva nu trebuie sa ti pentru tine, trebuie sa ii zici pentru a ajunge la un rezultat. Daca vrei o schimbare faci ceva, nu astepti sa cada din cer.
Dar de ce te deranjeaza cand intra mama ta la tine in camera? Stiu ca in unele momente e ciudat si enervant, si mie mi se intampla, dar totusi...
Asa s-a comportat mereu sau face asa doar de o perioada de timp?

| Stefxn a răspuns:

Invata bine si fa facultatea in strainatate. Eu sunt intr-o situatie exact ca a ta si asta e planul meu.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Vorbește cu mama ta si spune-i ca te deranjează ca se comporta asa cu tatăl tau.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Si ție nu iti convine acest lucru. O sa te înțeleagă sa speram.

| Noonehereyet explică:

I-am explicat, dar pur si simplu a dat-o la intors.

| Anonim1524 a răspuns:

Tu pur și simplu intrale în joc, asculta-i prefate ca nu o vezi ce face, și pur și simplu bucura-te ca ei se iubesc, bucura-te ca ei se înțeleg